Hliníková fólie umístěná za topením je trik známý celá desetiletí. Celý koncept zní vcelku logicky. Pomocí hliníkové fólie se odráží teplo z radiátoru zpět do místnosti místo toho, aby ho absorbovala studená stěna. Nápad jistě dobrý, dlouho pozorované výsledky dobré nejsou. Dlouho používaný trik k ušetření tepla dostává vážné trhliny. Poslední průzkumy jasně říkají jedinou věc – je to prostě blbost.
Fólie může fungovat, ale….
Bylo by zajímavou statistikou, kolik našich čtenářů trik s hliníkovou fólií skutečně používá. Minimálně babička autora článku určitě. Přesto jde ale v podstatě o zbytečnost. Pokud by totiž trik s hliníkovou fólií fungoval, nebylo by nutné již investovat do zateplování domácností, hliníkových oken a jiných forem zateplení. Prostě bychom všichni za topení dali desku z hliníku a hotovo. Zateplení domu vyřešeno a s minimálními náklady. Vše je ale trochu jinak.
Hliníková destička skutečně odráží vice tepla než omítnutá stěna, problém je ale v samotné odrazivosti fólie. Folie za topením se zpravidla nijak neudržuje a velice rychle se zapráší. Zaprášená fólie sníží svou odrazivost tepla až 45 %, což prakticky eliminuje její smysluplnost. Dobře izolovaná stěna v tomto případě udrží daleko více tepla v místnosti, než nezateplená stěna s hliníkem za topením.
Roli hraje způsob šíření tepla
Radiátor ohřívá své okolí sáláním tepla, které se uvolňuje do místnosti a také do stěny za radiátorem. V mezeře mezi stěnou a radiátorem proudá vzduch, který se ohřívá nejen od radiátoru, ale také od vyhřáté stěny. Hliníková fólie ale udržuje svůj povrch i stěnu studenou, díky čemuž se proudící vzduch dostatečně neohřeje. Výkonnost radiátoru se tak snižuje.
Celkově tak dochází ke snížení teploty v místnosti. Radiátor tak musí uvolňovat více tepla, aby tepelné ztráty dohnal. To samozřejmě zvyšuje nákladovost vytápění a místo úspor tedy zaplatíte ještě o něco více. A co vy? Pořád ještě máte svého hliníkového žrouta peněz za topením?
Foto: Shutterstock, zdroj: TheGuardian, Express, Energysavingtrust