Na co si dát pozor při prohlídce vysněného bytu? To možná nejdůležitější, avšak velmi málo uvažované při nákupu nemovitosti, je funkční společenství vlastníků jednotek (SVJ). Sice můžete mít byt krásný a udržovaný sebevíc, ale je nutno si uvědomit, že je to pouze jedna jednotka v celém bytovém domě. A o ten se někdo musí starat.
První varovný signál můžete poznat již při příchodu k nemovitosti. Není zateplená? Ostatní mají krásnou novou výmalbu, pouze váš dům ne? Neopravované balkony? Toto vše už značí, že SVJ pravděpodobně nefunguje, jak by mělo. V dnešní době začíná být velký problém poskládat výbor SVJ z vlastníků bytových jednotek. Aby také ne, na členy výboru jsou kladeny velké nároky, jsou kontaktováni s každou malicherností a na schůzích ve finále ještě osočováni, že to a to šlo udělat lépe a levněji. Navíc za svá rozhodnutí nesou právní odpovědnost.
Není potom divu, že správcovství domů často spadá pod externí firmy. Má to své výhody, ale také nevýhody. Lépe se o majetek určitě stará ten, kdo ho užívá. Externí firmy si za správu také nechají zaplatit nemalou částku, kterou platí v rámci režijních nákladů každý z nás.
Nezapomeňte si tedy při prohlídce bytu ke koupi říct o rozpis do fondu oprav, záloh a dalších plateb. Stejně tak se poptejte, ideálně u sousedů, jak ve skutečnosti SVJ funguje, kolik má naspořeno, zda má na sobě vázané úvěry atd. Toto vše se pak promítne do nákladů na provoz bytu a částky se mohou bytový dům od domu lišit o stovky až tisíce korun měsíčně. Poptejte se také, kolik bytů tvoří dané SVJ. Zde několinásobně platí, že sto lidí sto názorů a můžete si být jisti, že čím více členů, tím méně se na něčem dohodnete.
SVJ a rozpis plateb
Pokud jste vyrůstali v „paneláku“ určitě si vzpomenete na rozpisy služby pro každý týden a proklínali víkend, kdy úklid společných prostor vyšel na Vás. Dnes už je prakticky všude toto řešeno externími dodavateli. Ve finále Vás to vyjde měsíčně na pár korun, ale za tu úsporu času to určitě stojí. V rozpisu měsíčních záloh pro SVJ hledejte i tuto položku.
Zjistěte si také, zda bytový dům platí údržbáře. Upřímně, často je to někdo přímo z výboru, nebo rodinný příslušník. Někdo si za to nechává platit, někomu to prostě nedá a drobné neduhy opravuje zkrátka z principu. Tak jako tak, ve starších domech je na denním pořádku, že někde praskne žárovka, nefunguje čidlo a zcela určitě zlobí zámek ve vstupních dveřích. Mít k dispozici někoho přímo v domě, kdo se o problém rychle postará, je k nezaplacení. Ptejte se i po tomto.
Pojďme se nyní podívat na další tipy, které většinu z nás nenapadnou při první prohlídce, jelikož se zaměřujeme pouze na byt jako takový.
Prohlídka vnitřních prostor domu
Při prohlídce bytu si nezapomeňte všímat i ostatních prostor. Má k dispozici sklepní kóji? V jakém je stavu? Je vůbec využitelná? Krade se v domě? Zejména při a po rekonstrukci je sklep neocenitelný pomocník, který dokáže pojmout více než se zdá. Zbytky barev, dlažby, podlahy. To jsou věci, které můžete v budoucnosti potřebovat a nechcete si je schovávat v ložnici, že. Co všechny ty krabice od elektronických spotřebičů? Také míváte pocit, že se někdy jistě budou hodit? Nebudou, ale někam se dát musí. Do sklepa.
Sušárny dnes již nefrčí, ale prostor pro úschovu kol nebo kočárku někdo rád využije. Zkuste při prohlídce poprosit o ukázku i tohoto. V jakém stavu jsou tyto prostory? Jsou dostatečně zabezpečené? Určitě si řeknete, že nic z toho využívat nebudete. Ale s přibývajícími věcmi v bytě a ubývajícím prostorem budete rádi za každé místo navíc.
Ať jste sportovci, vyhlédnutý byt je v nižším patře či už z principu nechcete používat výtah. Určitě ho při prohlídce použijte a věnujte mu náležitou pozornost. Jednak si všimněte, v jakém je stavu – to značí, že vás dříve či později bude čekat nutná oprava nebo nákladná výměna. Pokud jí máš SVJ již za sebou tím lépe pro Vás. Naspořené peníze se mohou využít na další rekonstrukci.
Přede vším si alespoň okem přeměřte jeho velikost. Bude se Vám to vážně hodit při stěhování ale hlavně do budoucna, pokud plánujete rodinu. Bohužel znám i případy domů, kde je výtah tak malý, že tam zkrátka novodobý kočárek nedostanete, respektive nic a nikoho dalšího k němu. Nedej bože, pokud dům výtahem vůbec nedisponuje. To je obrovský nedostatek, protože ke kočárku se většinou váže i mimino a k tomu zase spousta věcí okolo a vše najednou zkrátka nepoberete a po částech to také nepřipadá v úvahu. Berme, že kočárkárnu využívat z různých důvodů nechcete, pokud jí dům vůbec nabízí.
Zateplení domu, energetický štítek, výměna oken za plastová, výměna stoupaček, oprava lodžií to jsou pojmy tak často opakované, že jim nebudeme věnovat zvláštní pozornost, ale samozřejmě se dotazujte i na toto.
Foto: Shutterstock.com.