Fotovoltaika je stále oblíbenější a oblíbenější. Nese s sebou však určitá rizika. Naštěstí žijeme v době tryskového pokroku, takže i nečekané požáry fotovoltaických elektráren brzy mohou být minulostí.
Jak funguje fotovoltaika?
Fotovoltaická elektrárna přeměňuje sluneční energii na energii elektrickou. Na solární panely dopadá sluneční světlo, a tak vzniká elektrické napětí. Fotovoltaické články totiž obsahují křemík. Sluneční záření s ním interaguje, křemík pohlcuje fotony a uvolňuje elektrony, které generují elektrický proud.
Nebezpečí požáru
Než si fotovoltaiku pořídíte, budete si muset nechat zpracovat dokumentaci požární ochrany. Jak může začít fotovoltaika hořet? Chyby v instalaci, poškození komponentů, nedostatečné odizolování kabelových přípojů, nedostatečné utažení spojů a tak dále. Někdy za požár může také nevhodný návrh celého systému nebo jeho jednotlivých částí a pak samozřejmě i vnější vlivy jako jsou atmosférické jevy nebo například poškození zvířaty.
Jak se hasí fotovoltaika?
Těžko. Požár fotovoltaické elektrárny je velice nebezpečný, protože hrozí riziko úrazu elektrickým proudem. Proto se musí fotovoltaika nejprve odpojit od sítě a panely odpojit od střídače. Je třeba se vyhnout kontaktu s vodivými částmi střechy a panelů. Hasit se musí nevodivým hasivem, např. CO2 nebo práškovými hasicími přístroji.
Baterie, které se samy hasí
I když jsou příčiny vzniku požáru různé, často jsou za vznícení zodpovědné baterie, které se přehřály či jinak poškodily. Proto německá firma Zendure přišla s řešením, jak riziko vzniku požárů minimalizovat. Vyrábějí baterie do fotovoltaiky, které jsou samy naplněné hasicím plynem. Tento plyn by měl baterii automaticky uhasit, když dojde k nadměrnému zvýšení teploty nebo přímo vznícení. Plyn neprodukuje žádné škodlivé výpary, takže je naprosto bezpečný. Čeká nás klidnější budoucnost.
Foto: Shutterstock, zdroj: Pozarni-ochrana, Energozrouti