Jaké bylinky by měly sídlit na bylinkové zahradě? Rozhodně by se mezi pěstovanými bylinkami měla nacházet uklidňující meduňka, peprmintová máta, krásně vonící levandule a estragon. I když málokdo ví, jak estragon využít, stejně má své místo v bylinkové zahradě. Jedná se o aromatickou bylinku, která je nepostradatelná při dochucování rozličných pokrmů francouzské kuchyně.
Estragon je však typickou bylinkou, tudíž i o něm lze říct, že má příznivé účinky na lidské zdraví. K jeho příznivým účinkům na zdraví patří:
- pomoc při trávení
- zlepšení chuti k jídlu
- úleva od žaludečních a střevních potíží
- pomoc při nadýmání
- brání kornatění tepen
A kromě toho také posiluje organismus, pomáhá při nespavosti, podporuje činnost jater a také ledvin, dokonce má močopudné účinky. A nyní k jeho pěstování.
Jak pěstovat estragon
Estragon je vytrvalou rostlinkou, která pochází z Asie. Poměrně snadno ji vypěstujete na bylinkovém záhonu, ale samozřejmě ji můžete pěstovat doma v květináči nebo v truhlíku. Pokud patříte k ostříleným pěstitelům bylinek, kupte si semínka. Pakliže patříte k začínajícím pěstitelům, ideální jsou pro vás sazeničky.
Estragon není náročnou bylinkou, nevyžaduje toho k životu mnoho. Potřebuje jenom slunné místo a dostatečnou zálivku, ovšem pozor si dejte na přímé poledne sluneční paprsky a na přelití.
Jedná se o mrazuvzdornou bylinku
Co vás jednoznačně potěší, je fakt, že se jedná o mrazuvzdornou rostlinu. Abyste však zajistili jeho úspěšné přežití zimy, doporučujeme ho přikrýt třeba chvojím nebo zeminou, když přijdou první zimní mrazíky.
Bylinku je třeba pravidelně přihnojovat, aby krásně a dobře rostla. Ideální je přírodní hnojivo, klidně si ale můžete vyrobit vlastní bylinný zákvas.
Lístky estragonu je možné sklízet i několikrát do roka. Jak jsme zmínili, využijete ho hlavně při přípravě pokrmů z francouzské gastronomie, ale také je skvělý na výrobu domácího bylinkového octa. Dokonce jeho listy můžete usušit či zamrazit.
Foto: Shutterstock.com.