Eko-friendly interiér aneb jak chránit planetu prostřednictvím šetrného bydlení

Zatímco nekonečné hromady plastů zaplavují světové oceány a globální oteplování je ekologickým tématem číslo jedna, lidé si začínají uvědomovat, že je něco opravdu špatně. Recyklování už je v západní společnosti celkem zažitým zvykem a lidé se začínají shánět i po jiných způsobech, jak chránit naši planetu před zahubením. Jedním ze způsobů může být i ekologické bydlení a to nejen z hlediska energií, ale i z hlediska výbavy interiéru. Co to znamená bydlet „eko-friendly“ a jak toho dosáhnout?

Čerstvý vzduch díky živým rostlinám

Ekologicky šetrný způsob života zajímá stále více lidí a tak se v souvislosti s tím objevují i nové trendy, které jdou ruku v ruce s přírodou. I když běžná domácnost svědomitě třídí odpad, stále nejspíš využívá mnoho věcí, které k přírodě šetrné nejsou.

Vždy je zde ale možnost to změnit a obklopit se ekologičtějším životním prostředím. Jednou ze základních rad, jak se přiblížit přírodě, je používat květiny jako dekorace. Květiny totiž nejen že dodávají kyslík, ale rovněž jsou schopny filtrovat škodlivé chemikálie nacházející se ve vzduchu. Bytu také dodají přirozenou krásu, atmosféru, a svěžest.

Dalším způsobem je co největší využití přirozeného slunečního světla. Čím větší okna, tím lepší a ideálně nezakrytá žádnými těžkými záclonami ani žaluziemi. Ušetříte tak spoustu elektrické energie spotřebované na svícení. Ideální je vymalovat byt ve světlých barvách a ložnici a koupelnu situovat ideálně na sever, zatímco kuchyň a obývací pokoj na slunnější jih.

Pozor na chemii!

Různé nátěry, laky, lepidla nebo umělohmotné materiály mohou do ovzduší uvolňovat chemické výpary, které by v ekologicky laděném interiéru opravdu být neměly.

Tyto látky se mohou nacházet také v osvěžovačích vzduchu, kobercích, nábytku, čisticích prostředcích a podobně a proto je vždy třeba číst složení daných výrobků. Na dnešním trhu se však dají koupit všechny přípravky s ekologicky šetrným obsahem, stejně tak jako například různá mořidla či laky na nábytek a podobně.

Přírodní materiály jsou jasnou volbou

Není pochyb o tom, že přírodní materiály jsou pro ekologicky laděný interiér nejlepší. Ať už se jedná o nábytek, podlahové krytiny nebo textilie, vše lze získat z přírodních zdrojů. V posledních letech se navíc stále více lidí kloní k veganskému způsobu života a i to se dá při zařizování interiéru zohlednit v podobě absence kůže či peří.

Co se týče dřeva a dřevěného nábytku, i zde je lepší recyklovat a kupovat nábytek starý, protože tím lze přispět ke snížení světové těžby dřeva, která na některých místech přesahuje únosné limity. Vhodný je ale například i bambus nebo korek, podlahy pak lze udělat i z recyklované dřevotřísky (tady ovšem pozor na syntetická pojiva). No a kámen je samozřejmě také skvělou volbou. Co se týče textilií, ideálem jsou přírodní vlákna.

Dekorace je také ideální volit z přírodních materiálů, může být například i hlína nebo porcelán. Skvěle vypadají i obyčejné větve z lesa, které poslouží nejen jako designový prvek, ale například také jako věšák. Celý interiér pak získá díky těmto zásadám jedinečný a ucelený vzhled, který okouzlí každého.

Foto: Unsplash.com, Pexels.com.

Autor

Zajistit si bydlení snů zpravidla není žádná legrace - a přes to - je to jeden z životních cílů většiny z nás. Problémy, kterými si procházíme při zařizování bydlení, řešily už generace před námi a podobné problémy čekají i naše potomky. Díky našemu portálu získáte spoustu cenných rad a tipů, díky kterým bude vaše cesta k bydlení snů o něco snadnější!