WC štětka patří mezi jedno z nejšpinavějších míst vaší toalety, na kterém přebývají miliony mikrobů a bakterií. A nejen to. Na WC štětce často najdete i usazeniny, které na ní ulpěly při čištění záchodové mísy. Abyste zachovali maximální možnou hygienu na vašem záchodě, je potřeba štětku pravidelně čistit a vyměňovat.
Údržba WC štětky
Toaletní štětku je potřeba pravidelně dezinfikovat, ideálně po každém použití, aby nedocházelo k šíření bakterií a vzniku případných chorob. Štětku byste neměli za žádnou cenu nechat stát ve vodě, která z ní odkape po čištění toalety. Ve vlhkém a tmavém prostředí se totiž mikrobům daří nejvíce. Štětku byste měli naopak skladovat na suchém místě s dostatkem vzduchu. Na WC kartáč nesahejte holýma rukama, při náhodném dotyku obličeje byste si mohli způsobit třeba vyrážku.
Čištění toaletního kartáče
Na čištění toaletního kartáče využijete, stejně jako na úklid dalších věcí a místností, ocet. Tento přírodní čistící prostředek smíchejte s vodou v poměru 1:1 a namočte do něj WC štětku. Tu následně nechte v této kapalině alespoň půl hodiny. Po uplynutí potřebného času kartáč opláchněte čistou vodou. Pokud vám představa čištění pomocí octu příliš nevoní, vytvořte si čistící pastu za pomoci soli a citronové šťávy. Tyto dvě ingredience smíchejte tak, aby vám vznikla tuhá pasta. Tu posléze naneste na štětku a nechte působit v intervalu od pěti do třiceti minut. Poté kartáč důkladně opláchněte vodou. Trik se solí a citronovou šťávou vám pomůže i na čištění vodního kamene. Pastu naneste na toaletu a nechte působit několik hodin. Vydrhněte toaletním kartáčem a omyjte vodou.
Netradiční dezinfekce
WC štětku vyčistíte i pastou z jedlé sody a vody. Smíchejte tyto ingredience ve stejném poměru a nechte působit půl hodiny. Poté opláchněte. Chcete štětku vyčistit a ještě ji krásně provonět? Do kbelíku s vodou přilejte několik kapek vašeho oblíbeného éterického oleje a štětku do této ovoněné tekutiny namočte na hodinu. Poté opláchněte. Mezi nejvíce dezinfekční oleje patří Tea tree olej, citronový olej, eukalyptový olej, mátový olej nebo levandulový olej.
Foto: Shutterstock, zdroj: wikiHow, thespruce