Bydlení

Dvougenerační dům: Jak zajistit pohodlí a soukromí pro obě generace

Jelikož ceny bydlení stále stoupají, a navíc je ho nedostatek, čím dál tím více lidí se uchyluje ke dvougeneračnímu bydlení. Že to nemůže fungovat? Možná vám bydlení s rodiči nebo dokonce prarodiči přijde jako nepředstavitelná záležitost. Skýtá to však řadu výhod. Navíc pokud se dvougenerační dům uspořádá správně, tak může soužití být příjemné a bezproblémové.

Proč byste měli zvážit dvougenerační bydlení?

Bydlení společně ale zároveň dostatečně odděleně od svých rodičů či prarodičů vám nepřinese jen samé starosti. Snadno si můžete vzájemně vypomáhat v domácnosti. Také nemusíte řešit, kdo se postará o vaše domácí mazlíčky a zalije vám květiny během dovolené.

Bydlení různých generací na jednom místě bylo v minulosti naprosto běžné. Vaše děti tak budou moci trávit dostatek času s babičkou a dědečkem. A ty zase budou rádi, že vidí často svá vnoučata a zároveň vám pomohou i s hlídáním.

Na co si dát při stavbě největší pozor

Společné bydlení má řadu nepřehlédnutelných výhod. Dbejte však na několik zásadních věcí, aby se z něj nestala noční můra. Ideální variantou je taková kompozice domu, která nabízí kompletně oddělené prostory obou rodin. Využijte i oddělené vchody a myslete na to, že pro starší generaci není vhodné využít přístup po schodech.

Naplánujte dům tak, aby pokoje co nejméně sousedili s druhou generací. Tam, kde se byty potkávají, je ideální umístit například chodbu. Zásadním problémem by pak byla okna, ze kterých je vidět do druhého bytu.

Také není zcela ideální mít společnou zahradu. Určitě hned nestavte dvoumetrový plot. Zkuste spíše decentně oddělit jednotlivé části zahrady například živým plotem nebo tújemi. 

Foto: Shutterstock

Společný dům nebo jen pozemek?

První a levnější variantou je stavba jednoho velkého domu, který je rozdělený pro dvě generace. Při jeho navrhování vždy myslete na výše uvedená pravidla. Tímto způsobem na novostavbě výrazně ušetříte oproti budování dvou různých domovů. Také následné náklady je možné poměrně rozdělit mezi obě generace.

Druhou variantou, která však vyjde o něco dráž, je stavba dvou domků na jednom pozemku. V tomto případě je potřeba dát si obzvláště pozor na sousedící okna, abyste nekoukali rodičům přímo do talíře. Naopak ale toto řešení nabízí zcela samostatnou jednotku pro každou generaci, což pro vás může být přijatelnější než sdílet jeden dům.

Foto: Shutterstock, zdroj: Aarp, Constructelements

Aktualizace: 6.9.2022 14:12

Lucie Trinerová

Sdílet
Autor
Lucie Trinerová

Novinky

Jak naložit s posekanou trávou? Využijte ideální metodu a už ji nebudete vyhazovat

Posekaná tráva není problém, ale poklad. Nemusíte ji bezhlavě sypat do bio popelnice a pak… Zobrazit více

19.9.2024

Soused si nařídil kameru přímo na náš dům. Dá se s tím něco dělat?

Sousedské soužití často není jednoduché. Přesahující větve stromů, štěkající pes, nevychované děti, záliba v hlasitých hobby… Zobrazit více

18.9.2024