V roce 1959 postavil drobnou sklepní budku přímo uprostřed jedlové lesa. Za posledních šedesát let z ní však architekt Jim Olson dokázal vybudovat dechberoucí moderní dům, který skvěle zapadá do okolní krajiny a nabízí množství obytného prostoru. Stavitel tak nyní bydlí ve svém vysněném domě uprostřed lesa, kde pomalu a precizně vybudoval jedinečnou stavbu.
Jak to všechno začalo
Prvotním impulsem pro stavbu domu uprostřed lesa byla pro architekta láska k přírodě. Chtěl jí být co nejblíže, a tak si řekl proč nepostavit dům přímo mezi jehličnany? Se stavbou začal Jim Olson již ve svých osmnácti letech, a poté postupně dům vylepšoval.
Hlavním pravidlem pro celou postupnou rekonstrukci, která probíhala na etapy, bylo začlenění stavby do okolního terénu. V domě tak můžeme vidět například kmen stromu procházející skrz terasu.
Dům dokonale splynul s okolím
Architekt dokázal celý dům krásně zasadit do okolní krajiny, i když se nachází ve svahu. V osmdesátých letech minulého století byla stavba rozdělena na tři samostatné části právě z důvodu svažujícího se terénu.
V roce 2003 ale majitel celý dům sjednotil pomocí rozsáhlé střechy, která překrývá kompletní stavbu a plynule navazuje na svah. Čelní straně domu pak vévodí obrovské okno, které nabízí nádherný výhled do lesa přímo z obývacího pokoje.
Díky citlivě vybraným barvám stavba nenarušuje přírodu
Na první pohled byste v při procházce lesem mohli dům Jima Olsona klidně i přehlédnout. Jeho tlumené barvy totiž nechají vyniknout okolní přírodu, a dům tak na místo zcela zapadá. Některé stěny jsou navíc obloženy dřevem, aby dokonale splynuly s okolními stromy.
Přesto, že se v budově nachází velké množství ocelových vzpěr kvůli mohutné střeše, interiér působí vzdušně a prostorně. A to hlavně z toho důvodu, že vnitřní prostory plynule přechází za pomoci přírodních materiálů v otevřený exteriér. Architekt Jim Olson si zkrátka za svůj život vybudoval skutečně pohádkový domov přímo uprostřed starého lesa.
Foto: Shutterstock, zdroj: Olsonkundig