Dům pro bezdomovce vymysleli a zrealizovali studenti

Na prestižní Yaleově univerzitě ve Spojených státech funguje již 55 let program, díky kterému vznikl v New Havenu v Connecticutu dům pro rodinu bez domova. Jedná se o povinný předmět pro studenty prvního ročníku architektury na zdejší univerzitě. Cílem tohoto konceptu je ve spolupráci se studenty pomoci omezit bezdomovectví v dané oblasti.

Školní projekt s dlouholetou tradicí

Univerzitní projekt nesoucí název Jim Vlock First Year Building je pojmenován po svém sponzorovi Jimovi Vlockovi. Program vznikl v roce 1967 a od té doby už bylo postaveno hned několik domů navržených právě studenty z Yalu. Díky projektu získalo nové bydlení již padesát rodin bez domova.

Celý program funguje tak, že se studenti rozdělí do jednotlivých skupin. Každý tým pak vypracuje svůj návrh nízkorozpočtové stavby. Na konci porota vybere ten nejlepší, a ten je následně zrealizován. Hlavním zadáním tohoto projektu bylo navržení flexibilního domu, který bude využívat obnovitelné materiály a na jeho stavbu budou třeba co nejnižší náklady.

Dům vznikl ve spolupráci s neziskovou organizací

V New Havenu působí nezisková organizace s názvem Columbus House, která se snaží pomoci lidem bez domova. Právě s ní škola uzavřela pětileté partnerství, které dalo vzniknout tomuto nádhernému nízkonákladovému domu. Organizace po dokončení stavby sama vybere, kdo se do domu nastěhuje. Vždy se jedná o vícečlennou rodinu, která postrádá domov. Část nájmu pak pokrývá Columbus House a část si lidé musejí zaplatit sami. Právě díky pomoci této organizace si rodiny mohou bydlení dovolit.

Foto: Shutterstock

A jak to vypadá uvnitř?

Výrazným znakem moderního domu, který navrhli studenti, jsou vystouplá okna. Vyčnívají mimo dům a vytváří tak dojem otevřenosti. Zároveň ale díky jejich promyšlenému umístění nepřicházejí obyvatelé o nutnou dávku soukromí. V přízemí domu vévodí betonová podlaha, která mu propůjčuje lehce industriální vzhled. V horním patře, které rozdělují dvě ložnice, pak dřevěné podlahy dotváří efekt útulnosti a elegance.

Většinu prvků v interiéru vyrobili sami studenti na kampusu Yaleovy univerzity. Pro nový dům připravili okna, podlahy, a dokonce i střešní panely. Dům tak vznikl za co nejnižší náklady a přitom stále poskytuje pohodlné a krásné bydlení pro rodinu.

Foto: Shutterstock, zdroj: Dezeen