Umístění rodinného domu do horského prostředí přímo vybízí ke sladění architektonického stylu s okolní krajinou. Tento záměr se mimořádně podařil i v případě vícegenerační rezidence v americké Montaně.
Dům, který ladí s okolím
Aby budova co nejlépe zapadla do okolního prostředí, zvolili autoři návrhu stavební materiály, které pocházejí z místních zdrojů. To definovalo i použitou barevnou paletu, která je v ryze přírodních tónech.
Použití lokálních zdrojů v co možná největší míře má také pozitivní vliv na udržitelnost domu. Nízká energetická náročnost byla také jedním z kritérií, které musel návrh domu splňovat. Dřevěné obložení vnější fasády funguje jako tepelná izolace a zároveň chrání dům před silnými horskými větry. Velikost oken odpovídá tradičnímu horskému stavitelství – dost velká na to, aby pouštěla dovnitř dostatek denního světla, ale zároveň malá a zabraňující tepelným únikům.
Když nejlepší obraz je výhled z okna
Interiér domu je přísně sladěný jak s exteriérem, tak okolní krajinou. Místní příroda je natolik pozoruhodná, že by byla škoda ji přebít snahou vytvořit originální dekorace uvnitř i vně domu. Místo obrazů a uměleckých děl tak na stěnách pokojů nalezneme skutečný výhled na hory.
Materiály použité na vnitřní vybavení domu taktéž odrážejí harmonii s okolní přírodou. Převládá zde mořené dřevo, hrubé textilie a bíle omítnuté zdi. Barevná škála zahrnuje pouze přírodní tóny, které sem tam kontrastují s tyrkysově modrou nebo vínově červenou.
Bydlení pro několik generací
Dům byl navržen tak, aby odpovídal potřebám rodiny po dlouhá léta. Není tak určen jen pro její momentální životní styl, ale pamatuje také na změny, kterými rodina v průběhu let prochází. V přízemní části domu je druhá ložnice, kam se můžou uchýlit stárnoucí rodiče, až nebudou mít sílu několikrát denně chodit po schodech do patra. Než k tomu však dojde, může ložnice sloužit jako pokoj pro hosty, kteří mají v domě mladé rodiny dveře vždy otevřené.
Foto: Archello.com