Dřevostavby

Dřevostavby v Česku budou podstatně vyšší. Konečně to bude jako na západě

V jiných zahraničních zemích se dřevěné výškové stavby stávají stále populárnějšími. A to až do takové míry, že celé městské čtvrti jsou tvořeny dřevem. Jak je to vlastně u nás s dřevostavbami.

Investoři chtějí ekologický a udržitelný materiál

Investoři si vybírají dřevo jako hlavní stavební materiál díky jeho ekologickým a udržitelným vlastnostem.

V České republice však rozvoj dřevostaveb dlouho brzdila nevyhovující a špatná legislativa. Tato legislativa omezovala výstavbu na budovy do výšky čtyř podlaží, tedy 12 metrů požární výšky. Na jaře však vznikla úplně nová platforma pro udržitelné stavebnictví ze dřeva. Tato platforma z iniciativy potřeby změny legislativy dosáhla pokroku v této oblasti.

Členové platformy se shodli na smysluplnosti své spolupráce a nastínili nadcházející změny v normách a legislativě. Tato iniciativa již nyní přináší pozitivní výsledky, což je pro celý obor povzbudivé. Je potvrzeno, že v nejbližších měsících dojde k významnému zrychlení legislativních úprav. Tyto úpravy umožní stavbu dřevěných budov vyšších než čtyři podlaží, tedy přesahujících 12 metrů požární výšky.

Foto: Shutterstock

Dřevostavby vysoké 12 metrů

Do konce letošního roku bude institucemi ČAS, HZS a UCEEB vydané společné prohlášení o využívání požárně inženýrského přístupu, který umožní návrh dřevostaveb s požární výškou přes 12 metrů. A budou zveřejněny dvě technické normalizační informace pro projektování dřevěných konstrukcí. A čtyři ISO normy zaměřené na požárně inženýrský přístup, které budou zavedené jako ČSN. Tímto způsobem získají stavitelé účinný nástroj pro výstavbu dřevěných budov do výšky 22,5 metrů. UCEEB také pracuje na metodice, která rozšíří využití dřeva ve stavebnictví s aplikací požárně inženýrského přístupu.

Společné úsilí směřuje k tomu, aby se ekologická výstavba dřevostaveb stala v České republice běžným standardem, podobně jako v Rakousku nebo Německu. Intenzivní spoluprací všech zúčastněných se podařilo přiblížit české normy k modernímu a ekologicky šetrnému stavebnictví. Možnost stavět vyšší vícepodlažní dřevěné budovy, které díky prefabrikaci vynikají rychlostí výstavby a nízkou uhlíkovou stopou, podpoří širší rozvoj tohoto typu bydlení. Klíčovým prvkem pro rozvoj tohoto nového odvětví bude v nadcházejícím období sdílení informací a osvěta.

Foto: Shutterstock, zdroj: Zpravy.ckait, Arhiv.HN, Obnovitelne

Aktualizace: 7.7.2024 21:58

Zdeňka Ernekerová

Novinky

Tepelné čerpadlo a radiátory, to nejde dohromady. Spíše proděláte než ušetříte

Tepelné čerpadlo v kombinaci s radiátory může být efektivním systémem vytápění, ale je důležité zvážit… Zobrazit více

16.9.2024

Multifunkční gabiony jsou velkým trendem českých zahrad

Možná, že jste pojem gabion v životě neslyšeli, ale stoprocentně jste nějaký už viděli. Drátěné ploty… Zobrazit více

15.9.2024