Nedostupnost bydlení je otázka, kterou řeší mladá generace nejen v České republice, ale i dále na západ od našich hranic. Podobný problém, jaký řeší nemálo našinců, řešila také mladá rodina z Belgie. Maminka a její tři synové potřebovali dostatečně prostorné a přesto cenově dostupné bydlení. Volba padla na ekologicky i energeticky šetrnou stavbu, která navíc profituje z umístění na zahradě domu, ze kterého maminka pochází.
Základní koncept této pasivní stavby je složen z dřevěného rámce tvaru L. Dům, celý postavený jako dřevěná rámová konstrukce, je opláštěn bezúdržbovými vláknitými cementovými deskami v modrošedé, antracitové, bílé a béžové. Vláknocementové desky tvořící fasádu navazují do vnitřku domu tak, aby se hladce prolínaly vnitřní a vnější prostory.
Vzhledem ke konstrukci dřevěného rámu a touze dosáhnout plynulého propojení s interiérem byl vybrán materiál, který je lehký, tuhý, recyklovatelný a snadno udržovatelný. Navíc, vláknocementové desky umožnily zdůraznit zamýšlený kontrast mezi stávajícím a novým domem. Vzhledem k omezené tloušťce a velké přizpůsobivosti pláště budovy bylo možné dosáhnout vysokého stupně detailů. Díky tomu se budova hodí i do tradičního venkovského prostředí a působí, jako by byla součástí „venkovního nábytku“.
Foto: Marcel Van Coile, Jan Liegeois, AST 77 Architecten.