Příští rok mají vlastníci plynových kotlů možnost požádat o dotaci na výměnu stávajícího kotle za obnovitelný zdroj vytápění a ohřevu vody. Dle předpokladů je o tento druh dotace enormní zájem.
Kotle na tuhá paliva mají odzvoněno
Ministerstvo životního prostředí, v reakci na současnou energetickou krizi, posunulo termín odstavení starých kotlů na biomasu až do září 2024. Díky tomu získali majitelé starších tepelných zařízení dva roky času navíc, aby si zajistili nový způsob vytápění a ohřevu vody.
Tímto krokem vláda chce současná vláda pomoci lidem překonat současnou zimu a ulehčit energetické drahotě na současném trhu. Navíc, pomocí dotací, jde o zajímavý způsob jak relativně levně modernizovat svojí soukromou tepelnou soustavu. Posunutí termínu se týká více než 150 tisíc domácností.
Kotlíková dotace
I v dotačních programech došlo k velkým změnám. Vláda z dotačních programů vyřadila z podporovaných zdrojů kotle na plyn i jiné plynové alternativy. Dotaci tak získají jen ti, kteří stihli o tyto dotace požádat do konce dubna. Vyřazení plynu z dotačních programů je krokem směřující k větší energetické nezávislosti na Rusku, které v únoru napadlo Ukrajinu a soustavně vraždí její obyvatele.
Můžeme využít dvojího typu dotací.
Kotlíková dotace se týká domácností s nižším příjmem do 14 242 Kč na osobu na měsíc. Stát u tohoto modelu proplatí až 95% nákladů a to včetně montáže. I zde ale existují limity:
- Tepelné čerpadlo max. do 180 tisíc korun.
- Kotel na biomasu s ruční dodávkou paliva, vč. akumulační nádrže/se samočinnou dodávkou paliva max. do 130 tisíc korun.
- Plynový kondenzační kotel max. do 100 tisíc korun.
Novinkou je možnost čerpání dotací formou zálohy ve výši minimálně 60 % z výše dotace.
Nová zelená úsporám
Tento velice oblíbený dotační program je určený rodinám s běžným příjmem. V tomto programu je poskytována dotace ve výši až 50 procent, v kombinaci s dalšími opatřeními až 60 procent.
Na rozdíl od předchozího programu není možné požádat o zálohu předem. Peníze vyplácí až po dokončení instalace nového zařízení.
Zelená úsporám nabízí širší možnosti pro uplatnění dotační pomoci. Například, je zde v omezené míře možnost financování například i zateplení, instalaci stínicí techniky, odvod dešťové vody i fotovoltaiku.
Vítanou změnou je i možnost provádět některé stavební úpravy svépomocí, což se jistě odrazí na ceně celého projektu.
Další změnou v tomto programu je nemožnost uplatnění dotace na novostavbu v případě, že bude využívat jakýkoliv druh fosilního paliva k primárnímu vytápění.
Podrobné informace jsou dostání na webu MŽP a Nová zelená úsporám.
Foto: Shutterstock, zdroj: autorský komentář, Dotace-jednoduse