Domácí výroba briket je jednoduchá a zajistí vám levné topení na zimu

Zahájení topné sezóny není tak příjemnou událostí jako její ukončení. A nesvědčí ani vaší peněžence. Ptáte se, jak si trochu finančně ulevit? Vyrobte si brikety doma.

Co jsou to brikety?

Jde o pevné palivo vyrobené stlačením suchých dřevních pilin a hoblin bez použití chemie a pojiv. Dobře hoří, dobře se s nimi přikládá, dobře se skladují a nejsou vůbec vlhké. Značka ideál. Jenže nejsou nejlevnější. A proto přicházíme s postupem, jak si vyrobit brikety doma. Prakticky zadarmo.

Vyzkoušejte brikety z papíru

I když se výrobci a prodejci snaží o minimalizaci odpadu, ruku na srdce, papíru vyhodíme spoustu kilogramů. Přitom by se dal chytře použít, dají se z něj vyrábět brikety. Co na takové levné brikety budete potřebovat?

  • papír (krabice, noviny, papíry)
  • piliny
  • voda

Vytvořte briketovou směs

Do velké nádoby nalijte kýbl vody. Pak do ní začněte na menší kousky trhat různé papíry, například krabice od papírových kapesníků, rýže, cereálií, noviny, cokoliv. Tuto směs následně rozmixujte elektrickým míchadlem na barvy nebo maltu. Pak přisypejte piliny, aby celá směs dosáhla požadované existence. Míchejte, dokud nebudete spokojení.

Foto: Shutterstock

Vyrobte si domácí lis

K výrobě lisu na brikety budete potřebovat jednu plastovou odpadní rouru délky zhruba 60 cm. Pomyslně si ji rozdělte na půlky a do jedné z nich provrtejte spoustu děr, aby mohla fungovat jako cedník. Pak budete potřebovat ještě druhou část lisu. K tomu vám poslouží podobně dlouhá ocelová roura, na kterou navaříte kolečko, které se vleze tak akorát do plastové odpadní roury.

Pojďte briketovat

Teď si odpadní rouru postavte svisle do velkého kýble a pomocí odměrky ji začněte plnit briketářskou směsí. Až bude roura skoro plná, vezměte rouru ocelovou a začněte celou směs stlačovat. Pokračujte, dokud provrtanými dírkami odtéká voda. Pak celý lis otočte, zatlačte odpadní rouru dolů a vyskočí vám nádherná briketa.

Zdroj: YouTube

Foto: Shutterstock, zdroj: Ceskykutil, Briketydrevene, wikiHow, Bioenergylists