Kompostování je jednou z nejpřirozenějších cest zužitkování odpadu z kuchyně i zahrady. Zatímco na venkovní kompost se nejčastěji dává posekaná tráva, plevel nebo shnilé ovoce, malý kompost ocení i ti, kteří bydlí v bytě a nemají možnost třídit bioodpad na vlastním pozemku. Jednoduchý kompostér si přitom můžete snadno pořídit i sami, víme, jak na to!
Kuchyňský kompost je jednoduchý kontejner, do kterého dáte rostlinné zbytky a po čase “sklidíte” to nejlepší hnojivo pro vaše rostliny. Pokud se chcete vyhnout nežádoucímu zápachu, hejnům octomilek a červíkům stěhujícím se do celého bytu, přidejte do kompostu zásadní součást – žížaly. Tzv. vermikompostér funguje efektivněji než klasický zahradní kompost a s jeho pomocí přeměníte zbytky na zeminu mnohem dřív.
Můžete si buď koupit originální nádobu na kompostování, nebo si vyrobit vlastní. Kompostování je in a proto na trhu seženete nepřeberné množství designových nádob na domácí kompostování.
Jednoduchý vermikompostér do bytu si však můžete snadno vyrobit z běžně dostupného úložného boxu. Budete potřebovat box s víkem a ještě jednu nádobu (tác s vyšším okrajem), na který kompostér postavíte. Nejvhodnější je plastová nádoba. Dřevěná vám časem vlivem vlhka a těsným kontaktem se zeminou shnije, kovová rezaví a navíc je náročnější na údržbu.
Do spodní strany plastového boxu vyvrtejte několik dírek. Ty slouží jako přirozené odvětrávání kompostéru a také pro odtok přebytečných tekutin. Ty se budou zachytávat ve spodní nádobě. Nemusíte je však vylévat do odpadu, poslouží jako skvělé hnojivo samy o sobě.
Sofistikovanější způsoby mohou mít i více pater, přičemž odpad se vkládá jen do horního patra a spodní patro je pak rovnou využíváno pro sběr již kvalitního hnojiva.
Na dno kompostéru smíchejte menší množství bioodpadu (pro začátek nakrájeného na menší kousky) s kousky papíru nebo hoblin. Nyní přichází na řadu žížaly- nejjednodušší je spořídit si je ve zverimexu nebo na internetu. Kompostové žížaly stojí pár korun a postarají se o správný chod kompostéru.
Jakmile bude domácí kompostér se žížalami časem plný, je třeba jej opatrně přesít. Zeminu použijte jako hnojivo pro pokojové rostliny a žížaly vraťte do kompostéru a postupujte stejným způsobem.
Pokud chcete vytvořit skutečně kvalitní kompost bez zbytečného zápachu, měli byste jeho náplň omezit pouze na následující složky:
Rozhodně se naopak vyvarujte tomu, abyste do kompostéru dávali organické zbytky (maso, mléčné výrobky), plasty a další nerozložitelné odpady, tuky a jiné tekutiny.
Pokud se vám zdá, že se žížaly snaží z kompostéru dostat ven, pravděpodobně jim nevyhovuje příliš vlhké prostředí. Dávejte si pozor na množství tekutin, které do kompostéru dáváte nebo navrtejte pár dalších dírek do dna. V dobře založeném kompostu se žížaly drží rády.
Foto: Shutterstock.com.
Aktualizace: 29.8.2020 10:57
Kvalita vody, kterou používáme pro naše pokojové rostliny, hraje klíčovou roli v jejich zdraví. V… Zobrazit více
Ceny toaletního papíru se v posledních letech staly předmětem širších diskuzí. S rostoucími náklady na… Zobrazit více