Můžete do něj vyhodit zbytky ovoce, skořápky a třeba i lógr. Žijí v něm poslušně pracující žížaly, které vyrábí hnojivo, a přitom nevydává žádný zápach. Umístit ho lze přímo do kuchyně, na balkon nebo kamkoli chcete. Řeč je o pomůcce k domácímu kompostování, tedy vermikompostéru. Hit posledních let vás zbaví přebytečného bioodpadu a zároveň vám poskytne užitečný žížalí čaj, kterým pohnojíte květiny.
Proč byste měli kompostovat i v bytě
Pokud máte dům se zahradou, pravděpodobně například házíte posečenou trávu na jednu hromadu. Tím vlastně vytváříte kompost. Po jeho přeházení můžete po delší době využít jeho spodní vrstvy jako půdu do skleníku nebo záhonu. Sami uvidíte, jak dobře se bude rostlinám dařit.
S každou slupkou od zeleniny nebo banánu však určitě nechcete běhat až na zahradu nebo ji třeba ani nemáte. I pro vás však existuje řešení. Vermikompostér je velmi ekologické řešení bioodpadu, který do běžného koše nepatří.
Zázrak jménem vermikompostér
Kompostování za pomoci žížal se nazývá vermikompostování a můžete ho snadno provozovat i v bytě. Designově nejhezčí vermikompostéry najdete v obchodě, vyrobíte si ho však hravě i sami. Stačí vám jen tři plastové nádoby, které spojíte malými otvory.
Vermikompostér můžete umístit prakticky kamkoli, dbejte pouze na to, aby měli vaše žížaly vhodnou teplotu. Ta se pohybuje okolo 20 stupňů Celsia. Věnujte pozornost také podestýlce, kterou dovnitř vložíte. Můžete využít například listí, roličky od toaletního papíru nebo kokosová vlákna.
Žížal se nebojte
Pro vermikompostér jsou ideálními obyvateli kalifornské žížaly, které jsou k tomuto účelu hojně využívány. Dokáží spořádat obrovské množství bioodpadu, zároveň se však nemusíte bát odjet od nich na dovolenou. Vydrží totiž zcela bez potravy i dva týdny.
Žížaly můžete získat i zcela zdarma od jiných příznivců vermikompostování. Jedná se totiž o invazivní druh, a tak byste je rozhodně neměli vypouštět do volné přírody. Chcete-li žížalám dopřát pochoutku, naservírujte jim použitý kávový lógr.
Foto: Shutterstock, zdroj: carbiolice, smartcitysweden