Jak se nespálit s výběrem digestoře?

Jak se nespálit s výběrem digestoře?

Digestoř je nepostradatelnou pomocnicí v kuchyni. I pokud máte menší kuchyň, bez digestoře se neobejdete – pokud teda v kuchyni aspoň někdy vaříte. Když však vhodně vyberete, podaří se vám z ní udělat i výrazný designový prvek celé místnosti.

Odtahová versus recirkulační

Nejprve je nutné si určit, zda do kuchyně můžete volit některou z odtahových digestoří. Z nich je vzduch odváděn z místnosti ven a jedná se o nejefektivnější odsavače par. Pokud u vás v bytě tato možnost není, budete limitováni výběrem recirkulačních digestoří. Tady je vzduch prohnán přes uhlíkový filtr, vyčištěn od pachů a dalších látek a vrácen zpět do místnosti. Při recirkulaci bývá vyšší hlučnost digestoře a je často patrná nižší efektivita. Nevýhodou je, že filtr se musí dvakrát až třikrát za rok vyměnit.

Není ale ideální mít odtahovou digestoř za každou cenu a vést z ní vzduch různě klikatým potrubím na velkou vzdálenost. Snižuje se tím její výkon. U odtahové digestoře je nutnost jejího vybavení zpětnou klapkou tak, aby vám při vypnutí nepřiváděla do kuchyně studený vzduch nebo různé pachy.

Umístění digestoře

Můžete si do kuchyně vybrat komínovou digestoř, kterou opravdu jen tak nepřehlédnete. Je nad ní patrný komín, který můžete umístit v rohu místnosti nebo prostě na stěnu mezi horní skříňky kuchyňské linky. Pokud máte varnou desku umístěnou uprostřed místnosti, přijde ke slovu ostrůvková digestoř. Může být zavěšena v podstatě kdekoliv a odtah z ní je veden stropem.

Často se využívají i vestavné modely zabudované do horní skříňky nad varnou deskou. Pokud by vám tu digestoř běžně překážela, můžete zvolit některý z výsuvných typů – vysunete je jen v momentě, kdy je chcete používat. Podobně vypadají podvěsné modely, které fungují v režimu recirkulace vzduchu.

Výkon a hlučnost

Důležitým kritériem by při výběru měl být výkon digestoře. Čím větší máte kuchyň, tím vyšší výkon požadujte. Zvláště pokud máte kuchyňský kout propojený s obývacím pokojem, zajímejte se o hlučnost digestoře. Pokud jeden v rodině vaří a druhý by chtěl sledovat televizi nebo si s někým v obýváku povídat, digestoř by to mohla narušovat.

Zaměřte se i na způsob ovládání digestoře a typ osvětlení. Při zapnutí digestoře by měla být dobře osvícená celá varná deska. Jako minimální vzdálenost varné desky a odsavače par se udává 65 cm. Ke svícení tu mohou být jednoduché žárovky, halogenové nebo i LED žárovky. Poslední zmiňované obvykle nadchnou dlouhou životností a úsporou energie.

Foto: Unsplash.com.

Autor

Zajistit si bydlení snů zpravidla není žádná legrace - a přes to - je to jeden z životních cílů většiny z nás. Problémy, kterými si procházíme při zařizování bydlení, řešily už generace před námi a podobné problémy čekají i naše potomky. Díky našemu portálu získáte spoustu cenných rad a tipů, díky kterým bude vaše cesta k bydlení snů o něco snadnější!