Zahrada

Dešťová voda je nejlepší zálivka, kterou můžete vaší zahrádce dopřát. Je zdarma, v ideální teplotě i složení. Začněte s budováním dešťových nádrží už teď

Dešťová voda je nejlepším nápojem pro vaše rostliny. Připravte se na suché dny, které nás jistě příští rok opět budou čekat, a vytvořte na vaší zahradě systém na sbírání dešťové vody. Je jen na vás, jestli použijete sud postavený pod okap, nebo postavíte akvadukt rozvádějící závlahu po celé zahradě.

Využití dešťové vody nejen na zahradě

Dešťová voda je nejlepší zálivka, kterou můžete vaší zahrádce dopřát. Je zdarma, v ideální teplotě i složení a tak by byla škoda ji nevyužít. Zalévání pitnou vodou z kohoutku je nejen neekonomické, ale zejména neekologické. Voda z vodovodního řádu je navíc chemicky ošetřená a příliš studená, což rostliny nemají rády zejména v horkém létě. 

Zdroj: Shutterstock.com

Nejjednodušší způsob, jak zajistit zahradě přirozenou zálivku, je sbírání dešťové vody. Pokud máte zahradu u domu, využijte vodu, která stéká během deště okapem do kanalizace. Pokud máte zahradu umístěnou samostatně, budete potřebovat nějaký sběrač dešťové vody. Může posloužit jednoduchý sud, pokud ovšem zvětšíte plochu sbírané vody např. o střechu zahradního přístřešku, sbírání dešťovky bude efektivnější. 

Dešťovou vodu můžete využít i na zalévání pokojových rostlin. Ty, stejně jako ty venkovní, neupravenou vodu ocení. Pokud nemáte možnost sbírat déšť na vlastním pozemku, můžete umístit alespoň podélnou nádobu třeba na venkovní parapet. 

Zdroj: pixabay.com

Buďte připraveni na déšť

Sběr dešťové vody je třeba mít technicky vyřešený již v době, kdy deště nehrozí. Jakmile totiž začne pršet, těžko budete ladit detaily. Nejjednodušší metodou je zachytávání dešťové vody z okapů domu. Na trhu je celá řada výklopných kusů okapů, které po otevření přesměrují vodu z rýny nikoli do kanalizační sítě, ale do připravené nádrže.

Nádoby na dešťovou vodu můžete také rozmístit po zahradě a v případě potřeby mezi nimi vodu přepouštět buď pomocí hadice, nebo za tímto účelem vybudovaného akvaduktu. Jednoduchý akvadukt si snadno vyrobíte z běžně dostupného materiálu, který seženete v hobbymarketu. Díky němu snadno zaplníte všechny sudy, i když nejsou umístěné přímo u okapu. Zároveň si ušetříte chození s konvemi během zalévání.

Zdroj: Shutterstock.com

Jak vybrat sběrnou nádrž na dešťovou vodu

Velikost nádrže přizpůsobte potřebám vaší zahrady. Na běžné zalévání květin vám postačí plastové či kovové sudy. Při suchém létě ovšem počítejte s tím, že budete muset sem tam sáhnout po vodě z kohoutku. 

Pokud máte větší zahradu či pěstujete rostliny, které vyžadují každodenní zálivku, zauvažujte o podzemní sběrné nádrži na dešťovou vodu. Existuje několik variant a i ty nejmenší svojí velikostí několikanásobně převyšují běžný sud na dešťovou vodu. Pokud splníte zákonem dané podmínky, můžete požádat o finanční dotace na pořízení nádrže.

Zdroj: pixabay.com

Při výběru sběrné nádrže je také třeba zohlednit terén, v jakém bude zasazena. Na umístění nádrže do země je třeba vykopat díru o velikosti pořízené nádrže. Pokud máte svažitou zahradu, umístit nádobu zvládnete i sami. Stačí na jedné straně mírně odkopat zeminu a na druhé zpevnit svah např. gabiony naplněnými kamením.

Aktualizace: 28.8.2020 9:34

Martina Nosálková

Miluji skandinávský styl a bydlení propojené s přírodou. Když děti, čas a finance dovolí, přikládám ruku k dílu na rekonstrukci chalupy na Valašsku. O své poznatky i puchýře se s vámi ráda rozdělím.

Sdílet
Autor
Martina Nosálková

Novinky

Soused si nařídil kameru přímo na náš dům. Dá se s tím něco dělat?

Sousedské soužití často není jednoduché. Přesahující větve stromů, štěkající pes, nevychované děti, záliba v hlasitých hobby… Zobrazit více

18.9.2024

Na zahradě nemusíte mít trávník. Existují skvělé způsoby, jak ho nahradit

Pokud toužíte po dokonalém anglickém trávníku, rozhodně si udělejte radost a vypěstujte si ho. Jen… Zobrazit více

17.9.2024