Pokud patříte k začínajícím zahrádkářům, pravděpodobně jste ještě neslyšeli o fóliovníku. Ti z vás, kteří pěstují zeleninu nebo bylinky dlouhá léta, už moc dobře vědí, o co se jedná, ale ti, kteří s pěstováním teprve začínají, se mohou ptát, co to je a oč se jedná. A tak si fóliovník pojďme představit.
Co je to fóliovník?
Jestliže hovoříme o fóliovníku, hovoříme o alternativě skleníku, která je levnější, mobilní i snáze sestavitelná. Plní naprosto stejnou funkci jako skleník, nicméně fóliovníky nejsou na zahradě zabudovány napevno, jak je tomu u skleníků. Zpravidla je konstrukce fóliovníků v porovnání se skleníky lehčí. Jejich konstrukce je nejčastěji z kovu nebo ze dřeva a stěny jsou potaženy fólií.
Fóliovník s sebou nese řadu výhod. Ostatně výhody jsou důvodem, proč se lidé v poslední době rozhodují právě pro fóliovník a nikoliv pro skleník.
Výhody fóliovníku:
- nízká cena
- snadná montáž/stavba
- mobilita
K čemu se fóliovník využívá?
Fóliovník je například vhodný pro pěstování konkrétních druhů zeleniny. Stejně jako skleník, i fóliovník nabízí skvělé podmínky pro pěstování právě zeleniny. Nejčastěji se v těchto alternativách skleníku pěstují rajčata, která potřebují pro svůj spokojený růst teplo. Ale samozřejmě lze ve fóliovníku pěstovat i jinou zeleninu. Je to třeba skvělý start pro okurky, které posléze zasadíte do záhonů.
Fóliovníky mohou také skvěle sloužit jako oblíbená pařeniště. Lze si je zakoupit v mnoha různých provedeních, pařeniště tak můžete mít malá anebo klidně i velká. Záleží na možnostech vaší zahrady a na vaší pěstitelské vášni. Pokud bude fóliovník sloužit jako pařeniště, předpěstujte si v něm různé druhy rostlin, které ze začátku potřebují být chráněny před výkyvy počasí. Fóliovník je pro tyto účely vynikající pomocník.
Foto: Pinterest, AgriExpo, Flickr (pod licencí CC BY-NC 4.0), Wikipedia, Filclair Serren Industry.