Muškáty jsou jedny z nejodolnějších nenáročných rostlin, které nás při správné péči odměňují množstvím barevných květů od jara do podzimu. Každý rok si můžeme kupovat nové rostliny nebo je radši zazimovat. Zkuste jednou muškáty přes zimu uchovat. Na jaře se vám odmění větším množstvím květů a navíc ušetříte.
Kdy muškáty připravit na zazimování?
Už na konci léta omezte pravidelnou zálivku. Čím menší teplo je, tím méně vody květiny potřebují k růstu. My chceme začít jejich růst omezovat. Postupně odstraníme také odkvetlé květy a suché listy. Rostlinu také co nejvíce seřízneme – těsně nad kolénkem. Pro jistotu preventivně rostlinu postříkáme proti škůdcům a plísním.
Kam muškáty umístit k zazimování?
Muškáty pro přezimování potřebují dostatek světla. Zapomeňte tedy na sklepy a garáž. Navíc vyžadují, aby okolní teplota byla cca 6 až 10°C nad nulou. Kam s nimi? Využijte půdu, chladné verandy bez topení, zimní zahradu nebo temperované skleníky.
Rostliny můžeme nechat v původním květináči. Pokud, ale nemáme dostatek místa, můžeme jednotlivé rostlinky vyndat z květináče a zabalit jednotlivě do novinového papíru. Květiny se pak věší hlavou dolů.
V bytě nemáte tolik možností, kam rostliny umístit. Některé panelákové byty mají však jednotlivá sklepení. Ty sice nemají okna, ale můžeme je zazimovat jiným způsobem. Jednotlivé květiny položíme do krabice hlavou dolů a zakryjeme novinovým papírem, krabici uzavřeme víkem. Dalším možností jsou pak zasklené balkóny – lodžie.
Péče o zazimované muškáty
I muškáty, které zazimujeme musí mít péči. Sledujeme vlhkost substrátu, ve kterém je rostlina umístěna. Zezačátku můžeme zalévat jednou týdně a postupně zálivku omezovat. Čím nižší teploty budou tím méně je potřeba květiny zalévat. Pokud nám začnou rychle růst nebo případě kvést, musíme muškáty umístit na chladnější místo. Sledujeme také, aby nebyly květiny napadeny škůdci.
Foto: Shutterstock, zdroj: GardenGateMagazine, Empressofdirt