Citróny jsou plné vitamínu C. Mnoho lidí si bez nich nedovede představit čaj. Využívá se jak při boji proti nachlazení, tak i při pečení sladkých i slaných pokrmů. Tento citrus využijete úplně celý. Nastrouhanou kůrou z citrónu provoníte kdejaký pokrm. Nemluvě o tom, že má i skvělé čisticí účinky. Proč si tedy nezkusit takový citrón vypěstovat doma na parapetu?
Pěstování ze semínka
Vyjměte semínka z citrónů, omyjte je od zbylé dužiny a ponořte do misky s vodou. Takto je nechte ve vodě louhovat asi týden. Vodu musíte každý den měnit. Semínek si nachystejte určitě víc, protože ne všechny se mohou uchytit.
Sázení citrónů
Budete potřebovat středně velký květináč, zeminu nebo přímo směs vhodnou pro pěstování citrusů. Na dno květináče si připravte drenáž, aby mohla lépe odtékat voda. Využijete štěrk nebo malé kamínky.
Semínko sázejte vždy 2 cm pod povrch a dejte pozor, aby směřovala špičatým koncem dolů. Můžete zasadit víc semínek do jedné nádoby, ale dejte pozor, aby rozestup mezi nimi byl alespoň 5 cm.
Při zalévání dejte pozor, abyste semínka nevyplavili. Lepší je nejdříve zalívat semínka s rozprašovačem. První výhonky byste měli vidět nejdříve za 2 týdny.
Citrón potřebuje dostatek světla a tepla, ale vyhněte se místu, kde dopadají přímé sluneční paprsky. Umístěte květináč nejlépe na parapet. Místo odkapávací misky pořiďte nízkou nádobku, kterou naplníte vlhkými kamínky.
Přesazování a péče o citroník
Každý rok nezapomeňte rostlinku přesadit. Vždy vybírejte nádobu tak o 5 cm větší než předchozí. V příliš velkém květináči by se citroníku nemuselo dařit.
Pokud začne vaše rostlinka vyhánět květy už v druhém roce, odstraňte je, Květy příliš vysilují rostlinu a první květy by se správně měly objevit až když je stromek dostatečně silný a má vyhnáno minimálně 15 listů.
V průběhu růstu citroníku bystě měli květináč každý týden otočit cca o čtvrtinu. Díky tomu pak docílíte bohaté koruny, kterou bude potřeba po 4 letech ořezat.
Chcete aby vás citroník odměnil šťavnatými kyselými plody? Musíte ho naroubovat.
Foto: Shutterstock, zdroj: Pennington, wikiHow