Kategorie Interiér

Čistící prostředky – kupovaná chemie nebo ekologické „co dům dal“?

K čemu mít extra prostředek na umyvadlo, jiný na dřez, další na pračku nebo lednici, čtvrtý na linku, pátý na skříně, šestý na toaletu, sedmý…?  Ve většině těchto přípravků jsou podobné účinné látky, a tudíž jich stačí jen pár, abychom ušetřili, a přitom naprosto v pohodě a dobře uklidili celou domácnost.

Můžeme ale ušetřit více a jako bonus mít zdravější domov. Jak? Použitím toho, co jistě ve většině domácností běžně máme anebo můžeme koupit, ale za mnohem nižší cenu a se stejným účinkem. Najde se mezi vašimi zásobami jedlá soda, ocet, sůl, citrón, olej, kypřící prášek nebo třeba vanilkový puding? Pak máte doma spoustu čistících a ekologických pomocníků. Možná ne všechny, ale minimálně většinu určitě používaly už naše babičky.

Sama si teď nevybavuji, že bych tu svou někdy přistihla „in flagranti“ používat na úklid tyto ingredience, ale vím, že minimálně sodu skladovala v dostatečném množství pro různé využití. Babička byla nejen skvělá kuchařka, ale i hospodyně a vždy měla zásobu všeho potřebného (včetně mýdla s jelenem).

A jak můžeme tyto preparáty, samotné či jako součást domácího výrobku, využít v praxi?

Určitě vždy platí, že pokud zkoušíme něco nového, nejprve si ověříme působení a reakci na malé ploše a méně viditelném nebo skrytém místě, abychom nenapáchali škody.

Například jedlou sodu využijeme při úklidu celého bytu včetně mastných kuchyňských spotřebičů, na připáleniny, místo leštidla, jako pomůcku při praní, na koberce i matrace, k provonění domácnosti, obuvi i zavazadel, na sklo auta, odtok odpadu nebo ke zmírnění zápachu psa.

Ocet a citrón rozhodně nahradí dezinfekční prostředky. S jejich pomocí vyčistíme vanu, dřez, umyvadlo, kuchyňskou linku i běžnou pracovní desku. Pomůže nám zbavit se „neodstranitelných“ skvrn či umýt nádobí a okna. Ocet se vyřádí v toaletě nebo odpadu, díky citrónu se zase budou blýskat vodovodní baterie. Dejte ale pozor a nepoužívejte ocet na mramor a podobně náročné materiály, ocet jim údajně neprospívá a mohou vzniknout nežádoucí šmouhy.

Co se týče spojení octa a dřeva, je to sporné. Na jednu stranu se nedoporučuje použití octa na dřevěné podlahy, na straně druhé znám spoustu návodů na použití octa u dřevěného nábytku. Měl by pomoci nábytek vyčistit, vyleštit i zbavit škrábanců. Zde je potřeba ověřit fakta.

A ostatní zmíněné kuchyňské přísady můžeme využít podobným způsobem. O tom zase někdy v jiném článku a podrobněji.

Aktualizace: 12.7.2020 18:55

redakce

Zajistit si bydlení snů zpravidla není žádná legrace - a přes to - je to jeden z životních cílů většiny z nás. Problémy, kterými si procházíme při zařizování bydlení, řešily už generace před námi a podobné problémy čekají i naše potomky. Díky našemu portálu získáte spoustu cenných rad a tipů, díky kterým bude vaše cesta k bydlení snů o něco snadnější!

Sdílet
Autor
redakce
Štítky Jedlá soda

Novinky

Soused si nařídil kameru přímo na náš dům. Dá se s tím něco dělat?

Sousedské soužití často není jednoduché. Přesahující větve stromů, štěkající pes, nevychované děti, záliba v hlasitých hobby… Zobrazit více

18.9.2024

Na zahradě nemusíte mít trávník. Existují skvělé způsoby, jak ho nahradit

Pokud toužíte po dokonalém anglickém trávníku, rozhodně si udělejte radost a vypěstujte si ho. Jen… Zobrazit více

17.9.2024