Když venkovní teploty putují ke svému minimu, v domácnostech se přestává větrat a rázem se může v pokojích objevit nepříjemný zápach, který putuje od načernalé, navlhlé zdi. Přesně takto lze popsat nepříjemného společníka či hosta jménem plíseň. Jelikož se jedná o nepříjemnost, která může uškodit i našemu zdraví, prozraďme si, jak se jí zbavit.
Najděte příčinu – to je první krok v boji proti plísni
Abyste boj s nebezpečnou plísní vyhráli, musíte podstoupit první krok, a sice zjistit, co je příčinou vyskytující se plísně. Pokud příčinu neodhalíte, plíseň se bude stále objevovat. Nejčastější příčinou bývá vysoká vlhkost v domácnostech, která se vyskytuje hlavně během zimy, kdy více topíme, ale minimálně větráme. Zjistit vlhkost pomůže vlhkoměr, jenž bude kontrolovat aktuální vlhkost v pokojích.
Jestliže vaše domácnost netrpí vysokou vlhkostí, na vině je pravděpodobně špatná izolace zdí nebo střechy. Problémem však může být i špatná konstrukce zdi nebo samotná zeď.
Když je příčina odhalena, jak vyhrát boj s plísní?
Proti plísním existuje řada chemických prostředků, což budou vaši nejlepší přátelé v boji proti zákeřné plísni. Jestliže nechcete používat chemické přípravky, existují i přírodní produkty, jako jsou například chytré houby, které obsahují mikroorganismy, jež vám plíseň zcela zlikvidují.
Pokud se náhodou stane, že plíseň opět najde cestu do vašeho domu, doporučujeme stěnu nejdříve oškrábat, poté teprve nanést chemický nebo přírodní přípravek.
Jak plísním předcházet?
- Pravidelně větrejte, a to i v zimě.
- Přestaňte sušit prádlo uvnitř domova. Právě mokré prádlo stojí za zvýšením vlhkosti v interiéru.
- Pokud jste pěstitelem velkého množství pokojových rostlin, doporučujeme pořídit si odvlhčovač. Ten si pořiďte i v případě, že chováte rybičky.