Česnek je dar přírody se silnými léčivými účinky. Obsahuje vitamíny A, B, C a E, a selen. Má protiplísňové, antivirové a antibakteriální účinky. Jeho pravidelné užívání působí příznivě na váš imunitní systém. Česnek je vhodné jíst preventivně i při léčbě infekcí, nachlazení nebo vysokého cholesterolu.
Pokud si neumíte bez česneku představit bramboráky ani naložené maso, naučte se ho pěstovat i doma. Nemusíte mít kvůli tomu rozlehlou zahradu. Česnek totiž zvládnete vypěstovat i na parapetu, a jeho chuť a říz nic nepřekoná.
Nejdříve česnek nakličte
Připravte si paličky česneku, které očistíte a sloupnete z nich vrchní slupku. Následně ostrým nožem odřízněte špičky jednotlivých stroužků česneku, a vložte tyto palice spodní částí dolu do nádoby s vodou. Na toto klíčení nepotřebujete žádnou speciální nádobu, postačí vám k tomu rozříznuté PET lahve. Brzy se začnou objevovat první kořínky a následné zelené výhonky. Po týdnu bude česnek dostatečně naklíčený, abyste ho mohli přesadit.
Co potřebujete k pěstování česneku
Pěstování česneku není složité a potřebujete k tomu jen pár věcí. Ač se česnek sází většinou na jaře nebo na podzim, doma ho můžete bez obav pěstovat po celý rok. Připravte si plastovou nádobu s drenážními otvory, klidně v podobě podlouhlého květináče. Dále si pořiďte vhodnou zeminu a smíchejte ji s pískem v poměru 3:1. V takové půdě se bude česneku nadmíru dařit.
Zasazení česneku
Stroužky česneku oddělte z palice a vložte je do zeminy. Jednotlivé stroužky by měly být od sebe vzdálené zhruba deset centimetrů. Nádobu s česnekem položte na slunné místo a česnek pravidelně zalévejte, ale zbytečně nepřelévejte. V případě česneku platí, že se trpělivost vyplácí. Na první úrodu česneku si sice počkáte minimálně půl roku, ale pokud budete pokračovat s jeho průběžným sázením, můžete mít dostatek čerstvého česneku po celý rok.
Foto: Shutterstock, zdroj: goodhousekeeping.com