Češi a rezavá auta. Nerozlučná dvojice. Jak se s rzí vypořádat, když její zárodky zděšeně objevíte na svém dle vás ještě relativně zánovním voze?
Co je to rez?
Červenohnědý povlak, který se rád objevuje na povrchu železných a ocelových předmětů. Je tvořen oxidem železitým. Vzniká účinkem vlhka a kyslíku. Rez nevytváří souvislou vrstvu, postupně odpadává, dokáže se dostat až do hloubky a někdy zvládne předměty, která napadla, úplně zničit. Takže nepřítel je to nebezpečný. Jak na ni?
Jak auto zbavit rzi?
Brusným papírem zrnitosti 120 (nebo kotoučovou bruskou, kdo si troufne) rez obruste až na lesklý zdravý kov. Místo pak důkladně odmastěte technickým benzínem a ošetřete přípravkem proti rzi. Následně poškozenou část zakytujte tmelem a nechte zaschnout.
Jakmile kyt ztvrdne, smirkovým papírem o zrnitosti 400 musíte zatvrdnutý tmel zbrousit tak, aby karoserie nabrala původní tvar. Jakmile budete spokojení, očistěte místo od vody a prachu, nechte oschnout a pak naneste tzv. plnič plochy. Ve finále je třeba spravené místo ještě natřít základovou barvou a přelakovat odpovídající barvou celou část dílu, aby byla barva rovnoměrná.
Jak korozi předcházet?
Auto pravidelně umývejte, a to i v zimě. Velice důkladně ho umyjte hlavně po zimě, je třeba spláchnout sůl a hrubé nečistoty. Zaměřte se i na podvozek.
Pokud zaregistrujete nějaký škrábanec, ihned ho začněte řešit. Protože při poškození laku karoserie ztrácí antikorozní ochranu a rez na sebe nenechá dlouho čekat.
Kde rez na autě hledat?
Nejkritičtější místa jsou blatníky, kufr, okraje dveří, prahy, výfuk, kapota, kolem SPZ a podvozek. Tato místa pravidelně kontrolujte, abyste rozpoznali počínající nebezpečí. Jakmile zaregistrujete puchýřky, jednejte.
Foto: Shutterstock, zdroj: portalridice.cz, vapol.cz, cs.wikipedia.org, AvalonKing, Autozone