Červotoč vám může zničit celý dům. Zajistěte, aby k vám nepronikl

Červotoč. Tak malý brouk a jak veliké škody dovede napáchat. Vedle hub a plísní patří mezi nejčastější biologické škůdce nábytku. Jak jeho výskytu u vás doma předejít? A co dělat, když už své dílo zkázy započal?

Jak červotoče poznat?

První podezření nejspíš budete mít, když v noci uslyšíte podezřelé, tiché, neidentifikovatelné zvuky. Navíc brzy najdete na nábytku velice uzoučké kulaté otvory vedoucí dovnitř dřeva, vedle kterých je vždycky hromádka „vyvrtaného“ prachu. Poškození může vypadat zanedbatelné, ale červotoče v žádném případě nepodceňujte, vevnitř nábytku, trámu či stěny je situace mnohem mnohem horší. Jsou to totiž právě schované larvy červotočů, které se s velkým apetitem živí dřevem a prokousávají si v něm cestičky.

Prevence červotočí invaze

Vše dřevěné skladujte v suchém a dobře větraném prostředí. Starejte se o svůj nábytek. Pravidelně jej sledujte, povrchově upravujte, kontrolujte nátěr, opravujte trhliny, lakujte a impregnujte. Rozhodně nezapomínejte na zahradní nábytek, terasy, pergoly a střešní konstrukce. Před nákupem staršího nábytku z druhé ruky ho pořádně zkontrolujte, abyste si domů nepřivezli nevítané překvapení.

Co s nábytkem prokousaným červotočem?

Odstavte jej od nábytku nenapadeného. Pokud je škoda hodně velká, raději ho spalte. Chcete-li dřevo zachránit, vykliďte všechen obsah nábytku a snažte se jej vystavit suchému a vysokému mrazu. Pokud to není možné, tak alespoň dostatečně větrejte, protože červotoči ze všeho nejvíc milují vlhko a klid. Malé předměty můžete umístit na 72 hodin do mrazáku, to červotoče spolehlivě zabije.

Foto: Shutterstock

Vyrobte smrtící lektvar

  • Neředěný ocet smíchejte s jarem v poměru 10:1 a přisypte trochu pepře, pořádně promíchejte. Roztokem štědře natírejte napadená místa.
  • Vyzkoušet můžete také roztok ze soli, hořčičného semínka, pepře, pelyňku a octa.
  • Extra silný je odvar z černého a bílého pepře, česneku, feferonek, soli, čtvrt litru octa a horké vody.
  • Inspirovat se můžete také historií. Dříve lidé používali roztok z louhového mýdla nebo rozehřátý naftalín.

Pokud chcete raději ověřenou chemii, v obchodech samozřejmě seženete přípravky proti červotočům.

Foto: Shutterstock, zdroj: Napady-navody, wikiHow , RealHomes