Správně zavařené potraviny mohou vydržet i několik let bez sebemenšího poškození. Kromě samotného průběhu zavařování je však velmi důležité použití čistých a sterilizovaných sklenic. Pokud tomu tak nebude, zavařené suroviny se snadno a rychle zkazí. Jak zabránit tomu, aby vaše práce a námaha vyšly nazmar?
Povolejte na pomoc alkohol
Na dezinfekci velmi účinný alkohol lze použít i v případě sterilizace sklenic. Nejdříve nádoby důkladně opláchněte horkou vodou. Nezapomeňte ani na víčka. Na těch se často usazují bakterie, které dokážou zcela zničit vaši marmeládu nebo kyselé okurky.
Následně sklenice i víčka umístěte na savou utěrku a nechte pár minut vodu odtéct. Poté nalijte do každé nádoby zhruba půl polévkové lžíce alkoholu. Použít lze třeba vodku. Utáhněte víčko a sklenici protřepejte.
Vylijte přebytek alkoholu ze sklenice a hurá zavařovat. V takto dezinfikované nádobě se vám zaručeně nic nezkazí.
Nebojte se využít myčku nebo vodní lázeň
Nejdéle používaným způsobem sterilizace sklenic je bezpochyby vodní lázeň. Stačí jen vyskládat jednotlivé nádoby do hrnce s vodou a tu přivést opatrně k varu. Nechte sklenice deset minut povařit a poté přiklopte poklicí. Nechte je ve vodě, dokud je nezačnete plnit potravinami.
Inovativní a velmi jednoduchý způsob je také využití myčky na nádobí. Jednoduše je naskládejte do spotřebiče a zapněte oplachování horkou vodou bez použití mycího prostředku. Poté můžete sklenice ihned naplnit a zavařit opět právě v myčce.
Vyzkoušejte také troubu
Pokud nevlastníte myčku nebo se bojíte opaření horkou vodou, využijte troubu. Důkladně sklenice umyjte vodou s čistícím prostředkem a nechte si zatím troubu předehřát na 140 – 180 °C. Nádoby umístěte na plech a nechte minimálně dvacet minut v rozpálené troubě. Poté už se vám v nich nic nezkazí.
Foto: Shutterstock, zdroj: thespruce, simplyrecipes