Každý, kdo by si odnášel dřevo z lesa bez patřičného povolení či dohody s vlastníkem lesa, se dopouští trestného činu. Odměnou mu bude pokuta, ve vážnějších případech dokonce hrozí trest odnětí svobody. To naštěstí neznamená, že byste si nemohli z lesa přinést větvičky na otop. Jaká jsou pravidla?
Klestí ano, dříví ne
Lesní zákon praví, že si můžete z lesa odnést klestí pro svou potřebu. Co je to klestí? Suché větve stromů, které volně leží na zemi. Jak poznat, která větev je už na klestí příliš tlustá? Průměr nesmí přesahovat 7 cm. Pak už jde o dřevo a vy byste páchali trestnou činnost. Klestí si můžete nasbírat v lesech jak státních, tak soukromých.
Výjimka potvrzuje pravidlo. Kde ani klestí nesbírat?
Výjimku tvoří chráněné oblasti jako jsou Národní parky či Národní přírodní rezervace. Do nich se nesmí zasahovat žádným způsobem, tedy ani samosběrem klestí. Proto si před sbíráním raději zjistěte, v kterém lese vlastně jste.
Klestí sbírejte jen pro sebe
Dejte pozor také na to, že klestí si v lese můžete nasbírat pouze pro svou potřebu, je zakázáno jej dále prodávat.
Nepodvádějte
Pokud přeci jen máte zálusk na větší kousek dřeva, než je klestí, domluvte se s lesníky. Ti vám rádi ukáží, které stromy si můžete skácet a dřevo následně zpracovat. Zadarmo to nebude, ale oproti kupovaným polínkům ušetříte. Krást v lese nezkoušejte, lesníci si své lesy pečlivě střeží.
Jak se (ne)chovat v lese dle lesního zákona?
Lesní zákon č. 289/1995 Sb. se vyjadřuje nejen ke sběru klestí, ale také definuje způsob, jak lesy užívat. Nesmíme les poškozovat, narušovat, vstupu do lesa je třeba přizpůsobit své jednání. Dbáme na osobní bezpečnost.
V lese můžeme sbírat lesní plody a klestí pro svou potřebu. V lese je zakázáno rušit klid a ticho, provádět terénní úpravy, vyzvedávat semenáčky a sazenice, těžit stromy a keře, sbírat semena lesních dřevin a jmelí, jezdit a stát s motorovými vozidly, kouřit nebo rozdělávat oheň (mimo vyhrazená místa) a znečišťovat les.
Foto: Shutterstock, zdroj: Zakonyprolidi, Kouzlolesa