Domácnost

Běžným sprchováním spotřebujete i 60 litrů vody. Šetřete vodou na zahradě i v domácnosti, ať peněženka netrpí

Věděli jste, že z kohoutků, které jsou umístěné v domácnosti, proteče denně i několik hektolitrů vody? A věděli jste, že minimálně polovinu spotřebované vody lze ušetřit bez větší námahy? Netrapte konečně svou peněženku a ulevte svému rodinnému rozpočtu. Začněte s vodou ve své domácnosti šetřit, naučte se s vodou dobře zacházet a ochraňte tím své finance i přírodní zdroje.  

Jak šetřit vodou na zahradě

Začněme venkovním prostředím. Aktuálně nám začíná pěstitelská sezona, která s sebou nese také vyšší spotřebu vody. Zaléváním zahrádky z přímého zdroje vody pochopitelně vede k vyšší spotřebě. Pravdou ale je, že i na zahradě při zalévání rostlin lze ušetřit. Pořiďte si sud, káď nebo jinou nádrž, do které budete chytat dešťovou vodu. Ta je navíc pro rostliny daleko vhodnější než voda ze studně nebo z místního vodovodu. Dešťovou vodu využijete i pro své pokojové květiny, které ocení odstátou vodu.  

Pokud zaléváte zahrádku hadicí, dobře si zkontrolujte její koncovku. Hadice mohou být poškozeny a mohou vám tak snadno zbytečně unikat litry vody, které za vás nikdy jiný než vy nezaplatí.

Jak šetřit vodou v koupelně, případně v prádelně

Je veřejným tajemstvím, že skutečně největší část spotřebované vody připadá na osobní hygienu. Jenom na mytí vlasů se podle statistik spotřebuje i šedesát litrů vody, plná vana spotřebuje až 150 l litrů vody, sprchování je ekonomičtější – to člověka stojí “jen” šedesát litrů vody. Aby vám však koupelna zbytečně “nelezla” do peněz, zkuste i v této místnosti s vodou šetřit.  

Odborníci například doporučují zkrátit dobu sprchování, a to o minutu až dvě. Tím dojde k vysoké úspoře vody, konkrétně je možné ušetřit i šest stovek litrů vody za měsíc. Pokud se budete sprchovat pod pět minut, je to chvályhodné. 

Pokud se sprchujete ve vaně, je dobré nenechat odtéct všechnu vodu do odpadu. Ta totiž může sloužit ke spláchnutí toalety. Na tento důmyslný způsob šetření je však nutné trocha rekonstrukce. Co můžete udělat snáze je zakoupení úsporných sprchových hadic a úsporných koupelnových baterií. Ty ve svém principu nenápadně ředí proud vody vzduchem tak, aby uživatel vůbec nepoznal, že protéká daleko méně vody, než na kolik je zvyklý..

Co se týče toalety, pravidelně ji kontrolujte, jestli neprotéká. Mnohé toalety trápí drobné úniky, které nemusí být vidět ani slyšet, přesto s sebou berou velké množství vody.  

Při ranní hygieně, konkrétně tedy při čištění zubů, nenechávejte vodu zbytečně téct. Stejně tak vypínejte vodu i při mytí vlasů, aby došlo k úspoře 150 litrů vody měsíčně.

Jak šetřit vodou v kuchyni

Samozřejmě i v kuchyni dochází k velkým únikům vody. Denně myjeme nádobí, s vodou také vaříme, případně uklízíme, což je na spotřebu vody rovněž náročné. Ideálním způsobem, jak šetřit vodou v kuchyni, je koupit si myčku, díky které se razantně sníží spotřeba vody v domácnosti. Kromě myčky lze dělat i jiné věci pro snížení spotřeby vody.

Například při ručním mytí nádobí nikdy nenechávejte vodu téct, ale raději si napusťte vodu do dřezu a umývejte nádobí v ní. Místo toho, abyste drhli hrnce nebo pekáče pod proudem tekoucí vody, nechte nádobí odmočit.  

V případě umývání zeleniny nebo ovoce vsaďte na napuštěný dřez nebo umývání v míse s vodou. Vodu je poté možné použít třeba na zalévání pokojových rostlin. S vodou tak naložíte ekonomicky a nebudete s ní zbytečně plýtvat. Taktéž se doporučuje vařit jídlo v přiměřeném množství vody.  

Stejně jako se v koupelně musí kontrolovat toaleta, jestli neprotéká, v kuchyni pravidelně kontrolujte kohoutek. Pakliže kohoutek kape, raději ho vyměňte za nový. I malý únik po kapkách může znamenat únik mnoho litrů vody.

Nezapomínejte na ohřev vody a topení

Když se mluví o šetření vodou, většinou se neprávem zapomíná na její ohřev a na topení. V obou případech ale může z důvodu zastaralých technologií docházet k velkému plýtvání touto vzácnou surovinou. Pro optimální rozvod teplé vody totiž potřebujete kvalitní oběhové čerpadlo.

Topení horkou vodou je tím nejekonomičtějším způsobem vytápění, byť s vyššími pořizovacími náklady. Návratnost investice do radiátorového vytápění s oběhovým čerpadlem ovšem činí dnes již pouhých 6-8 let.

Oběhové čerpadlo reguluje a optimalizuje cirkulaci vody v teplovodním topení a v rozvodech teplé vody tak, aby voda v potrubí nikdy nevychladla. Díky tomu budete nemovitost vytápět rovnoměrně a z vodovodu nebudete muset vodu “odtáčet”, než poteče dostatečně teplá. Vedle úspory vody a energie vás kvalitní oběhové čerpadlo potěší optimálním tepelným komfortem.

Foto: Shutterstock.com.

Aktualizace: 17.9.2020 12:58

Tereza Čierníková

Má práce je zároveň mým koníčkem. Psaní článků však není mým jediným hobby. Miluji také sport, čtení a turistiku, respektive cestování obecně. Ve volném čase se věnuji seberozvoji, jelikož vím, že pořád je co se učit.

Sdílet
Autor
Tereza Čierníková

Novinky

Grilování na zahradě může snadno skončit pokutou. Stačí, když naštvete souseda

A je to tady. Poklidně sedíte s přáteli, grilujete, povídáte se, relaxujete a najednou přiletí extrémně… Zobrazit více

20.9.2024

Jak naložit s posekanou trávou? Využijte ideální metodu a už ji nebudete vyhazovat

Posekaná tráva není problém, ale poklad. Nemusíte ji bezhlavě sypat do bio popelnice a pak… Zobrazit více

19.9.2024