Přichází podzim, listí se zbarvuje do úžasných barev a nejeden zahrádkář s libostí uzavírá letošní sklizeň po mnoha měsících dřiny. Jenže i zahrada se musí na zimní odpočinek připravit a dnes si povíme o ovocných stromcích, které si právě v tomto období zaslouží naši pozornost.
Podzimní péče
S příchodem podzimu ovocnany usínají a chystají se na období vegetačního klidu. Pro dobrou nadcházející úrodu je vhodné strom řádně ošetřit, tedy otrhat usychající plody i veškeré spadané listí. Právě z něj se mohou šířit infekce, které se při rozkladu dostanou zpět do kořenového systému. Proto dbejte na důkladný úklid kolem stromku.
Pokud se během babího léta vybarví pár krásných dnů, je vhodná doba k prořezání a odstranění odumřelých větví. Vyvarujte se hlubokých ran, do kterých by mohl zasáhnout mráz, stromu dopřejte před poklesem teplot čas na regeneraci.
Přichází čas bělení
Stejně jako lidská kůže, je i kůra stromu namáhána během výkyvu teplot. Přes den na ni svítí přímé slunce, které v ní probouzí život, tedy proudící mízu. V noci však studené ovzduší do aktivního organismu proniká a strom pod kůrou namrzá. Z toho vznikají trhliny, které jsou vhodným útočištěm pro škůdce a choroby. Pokud chcete zabránit ohrožení ovocných stromků, připravte se na bělení, které aplikujte od poloviny listopadu až do začátku března.
Bělení provádějte na kmenech a také silnějších větvích. Ochrání strom proti povětrnostním vlivům, jelikož sluneční svit pod vrstvu pronikne pouze částečně. Nátěr se po čase smyje deštěm, je proto vhodné jej opakovat během zimy až třikrát.
Jak na to
Na bělení ovocných stromků se využívá vápenné mléko, tedy směs vody a hašeného vápna. Jeho účinky ochraňují kůru před prasklinami, ale také škůdci, lišejníky a houbovými onemocněními. Jednodušší cestou každého zahrádkáře je zakoupení už hotové směsi pro nátěr ovocných stromků, kterou najdete na pultu každého hobbyhousu.
Nyní se vrhněte do práce, kdy větším štětcem nanášejte nátěr na kmen a všechny silnější větve, zvýšenou pozornost věnujte stromům napřímo vystaveným jižní straně, tedy přímému slunci. V takovém případě naneste dvě až tři vrstvy.
Základním pravidlem pro výběr stromku je odrůda vhodná pro vaše klimatické podmínky. Následná péče, především před zimními měsíci je však nezbytná pro všechny. Pusťte se do toho, ať může vaše zahrada během zimy odpočívat společně s vámi.
Foto: Shutterstock, zdroj: Thisnzlife, GoodFruit