Bazalka by neměla chybět na vaší zahradě. Působí proti kašli i jako záchrana při žaludečních problémech

Bazalka je oblíbenou bylinkou s nezaměnitelnou chutí. Jedná se o oblíbené koření zejména v italské kuchyni. Bazalka krom toho nabízí i řadu prospěšných benefitů pro naše tělo. Naučme se ji proto pěstovat, ať z ní můžeme těžit co nejvíce.  

Pozor na bazalky ze supermarketů 

V poslední době jsou bylinky nabízeny v supermarketech za skvělé ceny. Lidé často neodolají a aspoň jednu takovou bylinku si koupí. Postaví ji na okno nebo na jiné teplé a světlé místo, nezapomínají ani na pravidelnou zálivku. Přesto jim však rostlina najednou začne chřadnout, opadávat, neroste, někdy dokonce uhnije. Když se to tak stane jednou, dvakrát či třikrát, člověka to přestane bavit a na bylinky, bohužel i na bazalku, zanevře.  

Chyba však není v samotném pěstiteli. Chyba je v tom, že se kupuje v supermarketu. Právě zde jsou bylinky pěstované ve špatných podmínkách a v nevhodném substrátu. Pro bylinku si proto jděte do zahradnictví nebo do hobbymarketů a posléze se držte našich tipů.

Rostlinu hned přesaďte do vhodného substrátu 

Pokud jste se rozhodli pro pěstování ze sazeniček, tudíž pokud jste se rozhodli koupit si už vypěstovanou bazalku, je nutné ji ihned přesadit do vhodného substrátu. Tím předejdete jejímu uhnití nebo uvadnutí. Ideální je substrát určený bylinkám. Špatně však neuděláte ani v případě, že zvolíte univerzální zahradní substrát.  

Když pěstujete bazalku ze semínek 

Najdou se mezi pěstiteli jedinci, kteří chtějí pěstovat bazalku ze semínek. To samozřejmě není nic zakázaného, je však třeba dodržovat několik podmínek. Například se bazalka nesmí vysázet příliš hustě, pak nemá rostlina prostor pro růst. Ideální je, když je v květináči deset až dvacet semínek, ani o jedno semínko více.  

Na sáčku se semínky je vždy napsané, jak hluboko se musí semínka vysévat. Dodržujte proto pokyny. 

Jak bazalku zalévat 

Pěstitelé se shodují na tom, že kámen úrazu je zalévání bazalky. Pokud jste se rozhodli pro pěstování bazalky ze semínek, k zalévání používejte jenom rozprašovač, a to hlavně v době, kdy semínka ještě nevyrašila. Nově zasetá semínka se nikdy nezalévají proudem vody z konvičky, jinak může dojít k jejich vyplavení.  

Když však semínka vyklíčí nebo když jste pěstovali bazalku ze sazeniček, můžete je začít klasicky zalévat. Bazalka se zalévá vždycky do mističky pod květináčem, nikdy se nezalévá přímo do substrátu. Aby došlo i k vnějšímu ovlažení, kropí se její listy.  

Bazalka potřebuje poměrně hodně vody, ale ani ona nemá ráda přelití. Proto vždy sledujte vlhkost substrátu, než rostlinu zalijete.

Bazalka a vhodné stanoviště 

Stejně jako jiné bylinky, i bazalka potřebuje hodně světla. Ideální je proto okenní parapet, který je umístěný jihovýchodně či jižně. Chraňte ji však před rychlými změnami teplot, a to konkrétně před průvanem nebo změnou vlhkosti vzduchu.  

Bazalka a zdraví 

Jelikož je bazalka bylinkou, dá se očekávat, že bude mít zdraví prospěšné účinky. A je tomu opravdu tak. Kromě toho, že je to záchrana při kašli a funguje proti nachlazení, je to také pomocník při žaludečních problémech, jako jsou bolesti žaludku a nepříjemné křeče. Bazalka taktéž umí půobit proti ledvinovým kamenům a zlepšuje zdraví ústní dutiny, kde se nachází dnes a denně nejvíce bakterií.

Foto: Shutterstock.com.

Má práce je zároveň mým koníčkem. Psaní článků však není mým jediným hobby. Miluji také sport, čtení a turistiku, respektive cestování obecně. Ve volném čase se věnuji seberozvoji, jelikož vím, že pořád je co se učit.