Když se řekne Japonsko, tak si každý, zejména pak správný zahrádkář, představí nejen nové technologie nebo poněkud excentrický životní styl, ale i opravdu unikátní rostliny. Vedle typických bonsají jsou tu i japonské barevné javory, které jsou velice zajímavou okrasou každé zahrady. Skvělá zpráva je, že je můžeme pěstovat i v našich podmínkách!
Barevné javory jako netradiční a krásný strom
Japonský javor si získává oprávněně stále větší popularitu v českých zahradách i na balkonech ve velkých květináčích. Pokud víme, jak na to, není pěstování tohoto stromu, který na podzim nádherně mění barvy, ničím složitým. Přizpůsobit si ho můžeme podle svých představ a hodí se nejen do designu v japonském stylu, ale i mezi klasické místní ozdobné rostliny. Mezi jeho největší dekorační přednosti patří krásně zbarvené listí. Existuje až několik stovek jeho kultivarů. V České republice najdeme především:
- Javor dlanitolistý (Acer palmatum)
- Javor japonský (Acer japonicum)
Oba mají podobné nároky na péči. Javor dlanitolistý je však o něco méně choulostivý a lépe snáší větší zimy. Všechny javory si můžeme velikostně přizpůsobit nejen potřebnou péčí, ale i prostorem, ve kterém ho pěstujeme. Květináčová forma nikdy nedoroste do tak velkého rozměru, jako javor ve volné zahradě. V zemi svého původu (Japonsku) dosahují stromy až 5 metrů, u nás pak o něco méně.
Jak o japonské javory pečovat?
Japonské javory mají rády chráněná stanoviště. Vybrané místo by mělo být částečně stinné a půda dostatečně propustná a pokud možno bez vápníku. Vhodné je, aby byla půda s humusem. Javory pak občasně hnojíme prostředky běžně používanými pro okrasné dřeviny. Potřebují dostatek vláhy, zalévání je vhodné i v zimních měsících, když zrovna nemrzen, ale je třeba dávat pozor na přemokření. Před mrazem je dobré javory chránit přikrytí chvojím a obalení folií nebo látkou.
Foto: Shutterstock.