Jsme zvyklí hodně často nakupovat potraviny do zásoby. Kupujeme více ovoce, více zeleniny a občas je nestihneme ani spotřebovat. U banánů to platí dvojnásob. Z obchodu si dovezeme nazelenalé banány a za pár dní už pozorujeme hnědé skvrny. Přitom s pár kuchyňskými vychytávkami prodloužíme jejich životnost.
Životnost banánů ovlivníte už v supermarketu
Při koupi banánů si dejte pozor na jejich barvu. Chcete – li, aby vám banány déle vydržely, vybírejte si co nejvíce zelené. Jsou méně sladké a jejich glykemický index je nižší. Banány připravené k okamžité spotřebě vybírejte se žlutým zabarvením. Takové banány velmi rychle podléhají zkáze.
Skladování banánů
Banány nemají rádi vlhkost a zimu. Rozhodně je neukládejte do igelitových sáčků, hrozí rychlé zplesnivění. Teplota skladování by neměla klesnout pod 12 stupňů. Banány nepatří do lednice, jinak se vytratí jejich bohatá chuť.
Jak prodloužit jejich životnost?
Jamile banány zežloutnou, oddělte je na jednotlivé kusy ovoce. Obalte stopku banánu proužkem alobalu. Tak prodloužíte jejich životnost několik dní déle.
Nemáte – li rádi alobal, využijte provázek. Banány zavěste za provázek. Banány totiž produkují ethylen, který podporuje jejich zrání. V případě, že budou banány viset ve vzduchu, se látka lépe rozptýlí a vydrží déle žluté.
Co s přezrálými banány?
Když už se nám stane, že banány zhnědnou, rozhodně je nevyhazujte. Takto sladké přezrálé banány mají skvělé využití v kuchyni. Upečte si slavný vláčný banánový chlebík. Rozmačkejte si banán do jogurtu. Umixujte si ovocné smoothie. Tím, že přezrálé ovoce obsahuje velké množství cukru, nemusíte pak přidávat další sladidlo.
Foto: Shutterstock, zdroj: allrecipes, Today