Chcete-li si půjčit peníze na bydlení formou hypotečního úvěru, jistě bedlivě sledujete aktuální stav na hypotečním trhu. Z pravidla vás zajímá úroková sazba hypoték, čili “za kolik se aktuálně půjčuje”. Pro “nováčky” v tomto složitém světe financí mohou být dostupné informace poměrně složité a obtížně pochopitelné. Proto jsme pro vás připravili zjednodušený přehled a polopatické vysvětlení toho nejdůležitějšího, co je dobré ohledně úrokových sazeb hypoték sledovat.
Úrokové sazby hypoték. Jaká data je vhodné sledovat a v čem se liší od ostatních dostupných informací?
Nejdůvěryhodnější a nejspolehlivější zdroj ohledně aktuální ale i historické situace na trhu je ČNB a její statistický systém časových řad zvaný ARAD. Tato veřejná databáze poskytuje cenná data nejen pro zájemce o hypotéku, kteří se zajímají o aktuální úrokovou sazbu na trhu.
Data přímo od ČNB jsou díky jednotné metodice i nejširšímu rozsahu výběru dat nejpřesnějším zdrojem. Existují však i jiné zdroje, jako je často citovaný Fincentrum Hypoindex. Důvod, proč jsou data tohoto zjednodušeného modelu, který bere v potaz aktuální údaje pouze od vybraných bank a nikoliv od všech bank na trhu, tolik citována, je zcela prozaický – nejnovější data jsou vzhledem ke zjednodušenému modelu vždy zpracována a zveřejněna dříve, nežli přesnější a správnější data přímo od ČNB – proto i v našem přehledu najdete data obou těchto entit přehledně na jednom místě.
Další důvody odlišných hodnot metrik mezi Fincentrum Hypoindexem a oficiálních dat od ČNB jsou vysvětleny také na stránkách ČNB.cz.
[su_row][su_column size=”1/2″ center=”no” class=””]
Aktuální úroková sazba a její vývoj dle ČNB standardu
Data pocházejí od ČNB a jejího statistického systému časových řad ARAD.
Úroková sazba pro jednotlivé měsíce je vyměřena průměrem úrokových sazeb všech institucí poskytující hypoteční úvěry na českém trhu včetně stavebních spořitelen.
[/su_column] [su_column size=”1/2″ center=”no” class=””]
Aktuální úroková sazba a její vývoj dle Fincentrum Hypoindexu
Data pocházejí z oficiálního webu Hypoindex.cz náležícímu společnosti Fincentrum a. s..
Úroková sazba pro dané měsíce je pak vyměřena z dat 11 poskytovatelů – Air Bank, Česká spořitelna, ČSOB, Equa Bank, Moneta Money Bank, Hypoteční banka, Komerční banka, Raiffeisenbank, Sberbank CZ, UniCredit Bank a Wüstenrot hypoteční banka.
[/su_column][/su_row]
Aktuální úroková sazba Fincentrum Hypoindex & ČNB, vývoj od 01/2018
Aktuální úroková sazba Fincentrum Hypoindex & ČNB, vývoj od 01/2004
Aktuální úroková sazba Fincentrum Hypoindex & ČNB – Tabulka
[supsystic-tables id=2]
Aktuální úroková sazba PRIBOR a vývoj v čase
Je-li vaší volbou hypotéka s variabilní úrokovou sazbou, jistě bedlivě sledujete ukazatel PRIBOR (Prague Interbank Offered Rate), což je metrika vyjadřující průměrnou sazbu, za kterou jsou banky ochotny si vzájemně půjčovat na mezibankovním trhu. Udává se také, že PRIBOR reprezentuje aktuální hodnotu peněz na trhu. Tuto informaci vyhlašuje pravidelně ČNB.
Jen pro připomenutí: výše variabilní úrokové sazby je odvozována právě od sazby PRIBOR, tedy od tržní úrokové sazby, kterou vyhlašuje ČNB a za kterou si banky půjčují peníze na mezibankovním trhu. Klient s hypotékou s variabilní úrokovou sazbou musí počítat s tím, že jakákoliv změna sazby PRIBOR ovlivní výši úrokové sazby a tím i jeho měsíční splátky.
Proč sledovat PRIBOR 1M, 3M a 6M, …?
Různé banky mají svou úrokovou sazbu pro variabilní hypotéky navázanou na různé hodnoty PRIBOR:
- UniCredit Bank a mBank – 1M PRIBOR, tzn. úroková sazba u variabilní hypotéky se může měnit 1x měsíčně
- Oberbank – 3M PRIBOR, tzn. úroková sazba u variabilní hypotéky se může měnit každé 3 měsíce
- Raiffeisenbank – denní PRIBOR, tzn. úroková sazba u variabilní hypotéky se může měnit každý den
- Hypoteční banka – 12M PRIBOR, tzn. úroková sazba u variabilní hypotéky se může měnit každý den
Vývoj úrokové sazby PRIBOR 1M, 3M a 6M od 01/1993
Vývoj úrokové sazby PRIBOR 1M, 3M a 6M od 01/2018
Zdroj: ČNB, FINCENTRUM HYPOINDEX.