Jídelní stůl je často vnímán jako symbol soudržnosti celé rodiny. Můžeme se u něho pravidelně scházet při večeři nebo mít tento prostor vyhrazený pro důvěrné klábosení s rodinou. Každopádně je třeba, aby toto místo bylo pro nás příjemné a cítili jsme se tu dobře. I v menším – třeba panelákovém bytě – jej přizpůsobte vašim nárokům.
Výběr místnosti
Pokud se vás u stolu schází běžně větší počet, zamyslete se zejména nad tím, kam stůl umístit tak, abyste kolem něho měli dostatek prostoru. Jen v menším počtu bytů je dnes zcela samostatná místnost, kterou můžete věnovat jídelně. Nejčastěji je jídelní kout součástí kuchyně nebo obývacího pokoje. V prvním kroku se tedy zamyslete, jestli vám vlastně vyhovuje dosavadní umístění stolu. Někdy na něj v kuchyni už nezbývá potřebný prostor, a pokud jej vhodně zasadíte do obývacího pokoje, můžete tím jen získat.
Stůl kulatý nebo třeba rozkládací
Základem je výběr stolu – důležitý je vhodný materiál, optimální tvaru a samozřejmě velikosti. Pokud máte v bytě dostatek místa, bez obav si pořiďte stůl o trochu větší, než si myslíte, že potřebujete. Pro vaše večerní posezení to bude pohodlnější a v momentě, kdy přijde návštěva, nebudete se u něho mačkat. Jestli chcete plánovat a proměřovat, berte v úvahu, kolik se vás v jídelním koutě běžně schází, a na každého pak počítejte na stole s prostorem o šířce zhruba 60 centimetrů. Pokud chcete, aby stůl do interiéru zapadl opravdu přesně, můžete si jej nechat vyrobit na míru.
Uplatnit se může rozkládací stůl, který ve složeném stavu hravě zvládne rodinnou večeři a pro slavnostní příležitosti nebo větší návštěvy jej rozložíte. Do většího prostoru klidně můžete zvolit stůl kulatý nebo oválný. Působí velmi příjemně, ale je nutné počítat s tím, že vynikne pouze, má-li kolem sebe dostatek místa.
Materiál zvolte tak, aby celkově ladil s interiérem vašeho bytu. Pokud máte zbytek bytu spíše v přírodních materiálech, zůstaňte u nich. Využívá se dub, javor nebo stále častěji také exotická dřeva.
Židle nejen pro jejich design
Dle výšky stolu (klasicky bývá 75 centimetrů) zvolte esteticky vhodné a zároveň pohodlné židle. Berte v úvahu, že židle patří ke stolu a měly by jej tedy doplňovat. Zvlášť pokud máte malé děti, pečlivě zkontrolujte jejich stabilitu nebo případné riziko sklouznutí po podlaze. Zvažte, jestli se vám s židlemi bude pohodlně manipulovat. Podle zvyků členů domácnosti vyberte židle se sedáky a područkami nebo bez nich. Ideální je, pokud máte šanci si před koupí vyzkoušet židle spolu s vámi vybraným stolem. Chvilku na nich seďte, přisuňte se ke stolu, odsuňte se, manipulujte se židlí – uvidíte, zda vám padne dobře do ruky.
Možná se u stolu běžně scházíte ve třech, ale pokud k vám v neděli zajde babička s dědou nebo teta s rodinou, vždy řešíte, jak je ke stolu přidat. Zde může pomoci rozkládací stůl, u židlí zkuste zvolit jejich skládací variantu. Tyto židle můžete dočasně umístit do komory nebo zavěsit na zeď. Najdou uplatnění v momentech, kdy se vás sejde víc.
Navození atmosféry je důležité
V jídelním koutě nepodceňujte osvětlení. Lustr by měl být umístěn nad stolem. Ideální je, pokud máte k dispozici více možných druhů osvětlení místnosti, můžete si vybrat intenzitu světla vhodnou pro určitý okamžik.
K navození příjemné atmosféry slaďte i dekorace a doplňky. Berte v úvahu, že „méně je někdy více“, a proto se nesnažte zbytečně zaplnit dekoracemi stůl nebo jeho nejbližší okolí. Podtrhnout celkový design může ubrus, který materiálem i vzorem ladí ke zbytku bytu (nebo alespoň místnosti). Při večeři mohou stůl zkrášlit prostírání, květina uprostřed stolu, ale i vkusné nádobí použité k servírování jídla.
Foto: Shutterstock.com, IKEA.