Masožravky máme spjaté s legendární Adélou, která ještě nevečeřela. Nemůžeme se tak divit tomu, že existuje skupina lidí, která je nechce pěstovat jen ze strachu z kousnutí. Masožravé rostliny však skutečně nekoušou, nemusíte se toho bát. Naopak vnesou do domácnosti trochu exotiky. A i když si možná říkáte, že pěstování masožravek je poměrně náročné, opak je pravdou. Zakládají si totiž jen na substrátu a měkké vodě.
Jaký substrát volit?
Ideální zeminou je pro ně obyčejná rašelina. Nepotřebují půdu bohatou na živiny, stačí jim rašelina, která je smíchána s perlitem nebo případně křemičitým pískem. Co je však důležité, tak je vlhkost substrátu. Masožravé rostliny si potrpí na neustále vlhké půdě, je to to nejdůležitější, co k životu potřebují. Pokud jejich půda není dostatečně vlhká, rychle hynou.
Ideální voda je pro ně voda měkká, která pochází z přírodního zdroje (tedy rybník nebo dešťová voda). V misce pod květináčem je potřeba neustále udržovat zhruba centimetr vody. V případě, že odjíždíte na delší dobu z domova (například na dovolenou), klidně nechejte masožravku ve vodě stát. Neublíží jí to, naopak prospěje.
Masožravku není nutné přesazovat každý rok. Při správné péči se u rostlinky neobjeví plíseň, tudíž není třeba ji přesazovat tak často, jako to bývá u jiných rostlin. Ideální doba přesazování je jednou za dva až tři roky.
Důležité je sluníčko a dostatek tepla
Nenáročnost pěstování se podezřele podobá pěstování bylinek. Přece jen i bylinkám stačí jen teplo, světlo a pravidelná zálivka. Jak už víme, masožravky si na pravidelnou zálivku potrpí, stejně tak ke svému životu potřebují dostatek sluníčka a tepla. Bez světla masožravky dlouho nevydrží a ani v zimě se jim nedaří.
Ideální teplota se pohybuje kolem patnácti až pětadvaceti stupňů, ovšem snesou i pětatřicetistupňová horka či naopak chlad o teplotě pěti stupňů Celsia.
I když masožravé rostliny vyžadují teplo, neznamená to, že během zimních měsíců je umístíte nad topení. Topení je synonymem pro suchý vzduch, který masožravkám neprospívá, naopak jim škodí.
Krmte masožravky s mírou
Mnozí pěstitelé jsou toho názoru, že pro masožravku je nejdůležitější potrava. Jenže nejdůležitější je pro ni světlo, teplo a zálivka, potrava je pro ni až takovým bonusem, který nevyžaduje. Pokud masožravky přece jen chcete přikrmovat, opatrně. Nadměrné překrmování může způsobit jejich plesnivění a následný úhyn.
Foto: Shutterstock.com.