Masožravky nekoušou. Poradíme, jak je pěstovat

Masožravky nekoušou. Poradíme, jak je pěstovat

Masožravky máme spjaté s legendární Adélou, která ještě nevečeřela. Nemůžeme se tak divit tomu, že existuje skupina lidí, která je nechce pěstovat jen ze strachu z kousnutí. Masožravé rostliny však skutečně nekoušou, nemusíte se toho bát. Naopak vnesou do domácnosti trochu exotiky. A i když si možná říkáte, že pěstování masožravek je poměrně náročné, opak je pravdou. Zakládají si totiž jen na substrátu a měkké vodě.

Jaký substrát volit?

Ideální zeminou je pro ně obyčejná rašelina. Nepotřebují půdu bohatou na živiny, stačí jim rašelina, která je smíchána s perlitem nebo případně křemičitým pískem. Co je však důležité, tak je vlhkost substrátu. Masožravé rostliny si potrpí na neustále vlhké půdě, je to to nejdůležitější, co k životu potřebují. Pokud jejich půda není dostatečně vlhká, rychle hynou.

Ideální voda je pro ně voda měkká, která pochází z přírodního zdroje (tedy rybník nebo dešťová voda). V misce pod květináčem je potřeba neustále udržovat zhruba centimetr vody. V případě, že odjíždíte na delší dobu z domova (například na dovolenou), klidně nechejte masožravku ve vodě stát. Neublíží jí to, naopak prospěje.

Masožravku není nutné přesazovat každý rok. Při správné péči se u rostlinky neobjeví plíseň, tudíž není třeba ji přesazovat tak často, jako to bývá u jiných rostlin. Ideální doba přesazování je jednou za dva až tři roky.

Masožravky nekoušou. Poradíme, jak je pěstovat

Důležité je sluníčko a dostatek tepla

Nenáročnost pěstování se podezřele podobá pěstování bylinek. Přece jen i bylinkám stačí jen teplo, světlo a pravidelná zálivka. Jak už víme, masožravky si na pravidelnou zálivku potrpí, stejně tak ke svému životu potřebují dostatek sluníčka a tepla. Bez světla masožravky dlouho nevydrží a ani v zimě se jim nedaří.

Ideální teplota se pohybuje kolem patnácti až pětadvaceti stupňů, ovšem snesou i pětatřicetistupňová horka či naopak chlad o teplotě pěti stupňů Celsia.

I když masožravé rostliny vyžadují teplo, neznamená to, že během zimních měsíců je umístíte nad topení. Topení je synonymem pro suchý vzduch, který masožravkám neprospívá, naopak jim škodí.

Masožravky nekoušou. Poradíme, jak je pěstovat

Krmte masožravky s mírou

Mnozí pěstitelé jsou toho názoru, že pro masožravku je nejdůležitější potrava. Jenže nejdůležitější je pro ni světlo, teplo a zálivka, potrava je pro ni až takovým bonusem, který nevyžaduje. Pokud masožravky přece jen chcete přikrmovat, opatrně. Nadměrné překrmování může způsobit jejich plesnivění a následný úhyn.

Foto: Shutterstock.com.

Jsem nezávislý žurnalista a také závislý kutil a pěstitel. Vše, co se kolem domu šustne a stojí za pár slov rád prostřednictvím písmenek sdílím se čtenáři. Rád poradím s financemi, hypotékou, ale i se stavbou domu.