Přemýšlíte, jakou bylinku zasadíte do své bylinkové zahrady? Vřele doporučujeme koriandr! Koriandr je nejlepší pěstovat v samostatné nádobě, ale pokud to jinak nejde, i s jinými bylinkami v květináčku se rychle skamarádí. Koriandr známe především jako vynikající koření, které oživí chuť každého pokrmu. Nejčastěji se přidává k rybám, ale také do bramborových pokrmů nebo případně k telecímu masu. Koriandr je také typický pro asijskou kuchyni. Má ale i léčivé účinky, takže i z toho důvodu se vyplatí koriandr pěstovat.
Koriandr dorůstá do výšky zhruba čtyřiceti centimetrů. Je možné ho pěstovat jak v záhonku na zahradě, tak i v domě nebo bytě. Jedná se o jednoletou rostlinku, kterou na první pohled poznáte díky jejím listům, které jsou vroubkované (mnozí si pletou koriandr s petrželí, jelikož listy jsou velmi, velmi podobné).
Málokdo ví, že koriandr se pěstuje už dlouhá staletí či tisíciletí. Využívali ho už v Egyptě, kdy koriandr brali za obětní rostlinu, která se ukládala do hrobů egyptských faraonů.
Jaké jsou léčivé účinky koriandru?
Koriandr je stejně jako jiné bylinky tělu prospěšný. Jeho léčivé účinky však nejsou tak známé jako u jiných bylinek. Nejdříve je třeba říct, že je plný vitaminů, konkrétně se v něm vyskytuje vitamin B1, C a A. Kromě toho zlepšuje trávení, ulevuje od nepříjemných a bolestivých křečí a dokonce ulevuje i od bolesti kloubů. Ale pozor. Koriandr také zvyšuje chuť k jídlu.
Jak správně pěstovat koriandr
Abyste mohli poznat blahodárné, léčivé účinky koriandru, je třeba ho správně vypěstovat. Jak již bylo zmíněno, koriandr se od ostatních bylinek nijak neliší – potřebuje ve zkratce tři věci, a to teplo, světlo a dostatek zálivky. Dbá si zejména na propustný substrát a pravidelné přihnojování (hnojí se jednou měsíčně). Na zálivku používejte odstátou vodu, která má ideálně pokojovou teplotu. Se zálivkou to nepřehánějte. Voda i v menším množství prosákne až na dno květináče. Příliš mnoho zálivky může narušit růst byliny.
Foto: Shutterstock.com.