Karafiáty se nejčastěji darují k Mezinárodnímu dni žen, ale mohou stejně tak posloužit jako květina, kterou darujeme na den matek. Jedná se o nádhernou květinu, která však doplatila na komunismus. Socialistické svátky se neobešly bez rudých karafiátů a i to je ostatně důvod, proč je řada žen příliš nemusí. Je však třeba si uvědomit, že karafiáty za nic nemohly. Jsou to krásné květiny, které se navíc mohou pěstovat na každé zahradě.
Karafiát může mít desítky různých barev, takže opravdu efektně rozzáří i vaše záhony. Mimochodem, věděli jste, že za barevnými odrůdami stojí Češi, kteří je šlechtí už více jak 200 let?
Kam barevnou květinu zasadit
Karafiáty nejsou příliš náročné rostliny, daří se jim prakticky kdekoli. Krásně se budou vyjímat třeba na terasách, na skalce nebo na kamenitých plochách. Pokud je chcete pěstovat na záhonech, volte spíše odrůdy, které mají bohatší květenství, aby v záhonech vynikly a naopak nezanikly. Odrůdy by také měly mít delší stonky, ty pak budou hezky vypadat i ve váze.
Na zmiňované skalky nebo terasy se hodí třeba hvozdík kropenatý nebo hvozdík péřitý. Ptáte se, co je to hvozdík? Hvozdík je přece karafiát, respektive karafiát je květ rostliny jménem hvozdík.
Pěstujte klatovské karafiáty
Karafiáty se v Česku pěstují už dlouhá léta. Zejména v Klatovech, kde se v minulosti vypěstovalo i mnoho zajímavých odrůd, k nimž patří třeba Sněhurka nebo Perla Šumavy. Obecně se těmto květinám pěstovaným a šlechtěným v Klatovech říká klatovské karafiáty, které jsou opravdu oblíbené.
Foto: Shutterstock.com.