Mezi bylinkami s pozitivním vlivem na naše zdraví řadíme i šalvěj, kterou bohužel jen málokdo pěstuje na své bylinkové zahradě, což je velká škoda. Šalvěj lékařská si jednoznačně zaslouží mít místo právě na vaší zahrádce. Její pěstování navíc není nijak obtížné, zvládne to i začínající pěstitel, který doposud žádnou rostlinu nebo bylinku nepěstoval.
Šalvěj má mnoho podob
Šalvěj je bylinka, o které se ví, že má víc než tisíc podob. Bohužel v české přírodě na ni prakticky nenarazíte, proto si ji musíte vypěstovat doma. Vybrat si můžete z více jak tisícovky zástupců, pravděpodobně u vás vyhraje zmiňovaná šalvěj lékařská, kterou by měl mít na své zahrádce absolutně každý. Důvodem toho jsou nejen její blahodárné účinky na zdraví, ale také to, že ji můžete užívat v kuchyni jako výborné koření.
Pěstovat ze semínka nebo sazeničky?
Každou bylinku nebo rostlinu můžete vypěstovat buď ze sazeničky, nebo ze semínka. Obecně se ví, že pěstování ze sazeničky je daleko rychlejší, na druhou stranu můžete narazit na hnijící sazeničku, ze které nevypěstujete nic. Jak je tomu u šalvěje? Vyplatí se pěstovat ze sazeničky nebo ze semínka?
Podle zkušených pěstitelů je to zcela na vás. Pakliže se rozhodnete pro sazeničky, je důležité sazeničky vybírat opravdu pečlivě, a to ideálně od českých zahradníků. Pokud si odkoupíte sazeničky od českých zahradníků, budete vědět, že jsou rostlinky zvyklé na české podmínky, a je zde tedy velká pravděpodobnost, že se uchytí a brzy vykvetou do celé jejich krásy. Jestliže byste však svolili k nákupu sazeniček z hobby marketů, bohužel si nejpravděpodobněji přinesete domů sazeničky dovezené ze zahraničí, které vám mohou v záhonu nebo v truhlíku při českých podmínkách uhynout.
Možná si říkáte, že pěstování ze semínka se zdá najednou snazší, ale opravdu to vyjde nastejno. Při pěstování šalvěje ze semínka byste měli nechat rostlinu zasazenou v truhlíku až do doby, dokud pořádně nezesílí. Nevystavujte slabou květinu na přímé sluníčko, šalvěj má tendenci se za sluníčkem vytahovat, a ještě více slábne. To pak povede k tomu, že přesazení nepřežije.
Zásady pěstování šalvěje
I když pěstování šalvěje není nic extrémně těžkého, existují zásady, které vám pěstování ještě více usnadní. Například je nepsaným pravidlem, že šalvěj je dobré vysázet během února, maximálně na počátku března. Sází se zhruba tři centimetry hluboko na stanoviště, kde není kyselá půda, kterou šalvěj naprosto nesnáší. Ideálním stanovištěm je místo, kde je půda naopak lehká a dobře propustná. Zároveň je důležité, aby na stanoviště svítilo sluníčko. Je to přece bylinka jako každá jiná a o bylinkách se ví, že ke svému spokojenému růstu a životu potřebují teplo a světlo.
Když začne zima klepat na dveře, je důležité šalvěj zazimovat, máte-li tedy šalvěj v květináči nebo v truhlíku. Udělejte to dříve, než nádoba promrzne. K přezimování jsou vhodné místnosti, kde je chlad, ale kde není příliš temno. I přes zimu je důležité šalvěj zalévat, ale stačí jen čas od času, aby rostlina úplně neuschla.
Šalvěj a zdraví
Jak již bylo zmíněno, šalvěj je bylinka, která pozitivně ovlivňuje naše zdravíčko. Například dokonale léčí bolesti v krku, také zbavuje tělo nejrůznějších zánětů, které se v něm ukrývají. Taktéž umí hojit rány, má pozitivní vliv na zažívání nebo ulevuje od nepříjemné plynatosti
Šalvěj a její benefity
- pomáhá proti nadměrnému pocení
- má protikřečové účinky
- je antioxidační
- ulevuje od nervového napětí
- pomáhá proti depresím
- pomáhá posílit naši imunitu
Foto: Unsplash.com, Pixabay.com, Pexels.com.