Jak vypadá vaše ráno? Vstáváte s úsměvem na rtech nebo vám den zlepší až hrnek horké a skvěle vonící kávy? Bez kávy si svůj den nedovede představit řada z nás, což je zcela pochopitelné. Jedná se o kofeinový nápoj, který nás dokáže postavit na nohy během několika málo příjemných chvil. Přemýšleli jste však někdy o tom, že byste si začali kávu pěstovat doma, respektive že byste si začali pěstovat exotický kávovník?
Mnozí lidé jsou toho názoru, že i když se začne pěstovat kávovník, stejně nebude plodit. Jenže exotický kávovník je možné pěstovat tak, aby plodit začal. Důležité je, abyste mu poskytli takové podmínky, které rostlina potřebuje a které rostlině nijak neškodí.
Jak začít s pěstováním kávovníku
Kávovník je stálezelený keř, se kterým se můžete setkat ve volné přírodě, a to konkrétně v subtropických a tropických oblastech. Rostlině se však daří i v našich končinách, zejména se u nás daří kávovníku arabskému, který je tím nejznámějším druhem kávovníků. Jeho semena je možné u nás sehnat velice snadno. Pokud se však rozhodnete pro jeho pěstování, měli byste se obrnit trpělivostí. I těm nejzkušenějším pěstitelům začíná plodit až po třech letech. Do té doby je spíše dekorativní rostlinou s bílými květy, která se nápadně podobá jasmínu.
Pokud byste však nechtěli čekat tři roky, můžete si rostlinu koupit už vzrostlou. Kávovníky jsou obvykle k dostání ve všech hobbymarketech nebo v květinářstvích či obchodech se zahradnickými potřebami. Jestliže vám však ani tato možnost není sympatická, můžete to zkusit s pěstováním z řízku.
Řízky kávovníku se berou z postranních větví, ty pak stačí jen zapíchnout do směsi rašeliny a písku. Řízkům se dobře daří v místnosti, kde je teplota stabilní a kde se teplota pohybuje mezi třiadvaceti až pětadvaceti stupni Celsia. K zakořenění za takových podmínek dojde během čtvrt roku.
Pěstujeme ze semene
Jako nejtěžší možnost pěstování kávovníku se může jevit pěstování ze semene. Proto se touto možností pojďme malou chvilku zaobírat.
Pokud získáte čerstvá semena kávovníku, měli byste nechat rostlinu co nejdříve naklíčit. To udělejte v menším květináči, ve kterém se bude nacházet mírně kyselá hlinitopísčitá půda, která bude mít pH zhruba v rozmezí od pěti do šesti a půl. Při sázení semínek myslete na to, že do jednoho květináře nepatří víc jak pět semen. Po zahrnutí zeminou nechte květináč na místě, kde se teplota pohybuje okolo čtyřiadvaceti stupňů Celsia.
Při pěstování kávovníku ze semen myslete na to, že substrát nikdy nesmí vyschnout. Pokud by k tomu došlo, semena by nikdy nevyklíčila. K vyklíčení obvykle dojde během prvních týdnů, nejpozději se však klíčky objeví v šestém týdnu.
Na co si dát pozor
I když se kávovník jeví jako nenáročná rostlina, přesto je nutné si dát při pěstování kávovníku na pár věcí pozor. Zejména si dejte pozor na změny. Kávovník změny naprosto nesnáší, proto ho libovolně nepřemísťujte. Ponechejte ho na jednom místě. Zejména na změnu teploty by mohl špatně reagovat. Jak jsme zmínili, ideální je ho mít v místnosti, kde se teplota pohybuje kolem čtyřiadvaceti až pětadvaceti stupňů, v zimě pak teplota nesmí klesnout pod patnáct stupňů Celsia.
Kávovníku vyhovuje slunné stanoviště, ale pozor si dejte na přímé ostré letní sluníčko, které hravě spálí listy kávovníku. Nejlépe se rostlině daří na jihovýchodně orientovaném okně, kde bude opravdu dobře růst. Případně je vhodné i okno orientované na jihozápad.
Kávovník potřebuje ke svému spokojenému růstu živiny, a tak mu je dopřejte. Hnojte ho v době vegetačního období, a to tak, že hnojivo přidáte do zálivky. Vegetační období je od února do října, v době vegetačního klidu se kávovník zásadně nehnojí.
Foto: Unsplash.com, Pexels.com, Pixabay.com.