V každé domácnosti by se měla nacházet pokojová rostlina, která dodá interiéru život a šmrnc. V případě, že patříte k lidem, kteří už mají dost stálezelených rostlin, pak byste možná mohli zkusit pěstovat orchideje. Ale pozor, pěstování orchidejí není pro každého.
Orchideje jsou krásné rostliny, k nimž je však třeba přistupovat s velkou odpovědností. Nejedná se totiž o nenáročné pokojovky, kterým se zavděčíte s čímkoliv. Orchideje potřebují zvláštní péči, jinak bohužel rychle vadnou.
Každý pěstitel orchidejí ví, jak náročné je se o ně starat. Například zalévat orchidej je třeba tak, že se jen na okamžik ponoří do vody a poté se po napití z vody vytáhne ven. To, že necháváte orchidej stát ve vodě, je jedna z nejčastějších chyb, jež mají za následek uhynutí rostliny.
Orchideje potřebují dostatek živin
Orchidej potřebuje ke svému spokojenému životu a růstu dostatek živin. Pokud se jí živin nedostává, rázem nemá žádné květy, rostlina zakrňuje a přestává dál růst. Při hnojení však buďte opatrní, hnojte ji tak akorát. Přehnojení totiž může vést k nadměrné produkci listů, což má za následek odumírání dužnatých kořenů.
Neustálé přemísťování orchidejím nesvědčí
Další chybou je, že orchidej neustále mění své místo. Časté přesouvání orchideje z místa na místo však rostlině nesvědčí. Orchideje se se změnou prostředí velice špatně vyrovnávají, důsledkem je většinou shození poupat nebo uschnutí poupat, jež jsou na orchideji nejkrásnější.
Nechávat orchideje ve stínu je chyba
Orchidej je rostlina, která potřebuje světlo. Ve stínu se jí nedaří, proto ji dejte třeba na okenní parapet, kde bude mít světla habaděj. Pozor však na přímé sluneční paprsky, které by mohly nejen listy orchideje, ale také její poupata především během poledne spálit.
Pěstování při špatné teplotě
Rostlině se nedaří ani v případě, že sídlí v místě, kde nemá dostatek tepla. Ideální teplota pro pěstování orchidejí je dvaadvacet až šestadvacet stupňů Celsia.
Foto: Unsplash.com.