Dávno neplatí, že kompostovat se dá jenom na zahradě za chalupou. Moderní doba dává ekologii zelenou, takže na trhu najdeme možnosti, jak ekologicky zpracovávat bioodpad klidně i doma v bytě.
Proč kompostovat?
Přírodní cesta zpracování odpadu je ta nejšetrnější. Kompostováním šetříme životní prostředí, snižujeme ekologickou stopu a snižujeme emise metanu ze skládek.
Co kompostovat?
Zbytky ovoce, zeleniny, kávovou sedlinu, drcené skořápky od vajec nebo čajové sáčky bez umělých vláken. Všechny tyto suroviny jsou bohaté na dusík, který podporuje proces rozkladu. Pak je třeba přidat také uhlíkaté složky, které kompost přiměřeně zvlhčí. To jsou piliny, suché listy, karton bez potisku, papírové utěrky a malé větvičky.
Co nekompostovat?
Živočišné produkty. V žádném případě do kompostéru nedávejte mléčné výrobky, maso, oleje a tuky. Zapomeňte také na barevný papír a raději omezte i citrusové slupky. Pokud by jich bylo hodně, narušily by svou kyselostí proces rozkladu.
Jak kompostovat doma?
Máte-li zahradu, tak je nejlepší volbou zahradní kompost nebo zahradní kompostér. Dobrou volbou je rovněž biopopelnice. Jestli těmito možnostmi nedisponujete, neházejte flintu do života. Představíme vám dva domácí kompostéry.
Vermikompostér
Vermikompostér je druh kompostéru vhodný do interiéru. Přeměňuje biologický odpad na koncentrované organické hnojivo. Jak? Pomocí speciálních kalifornských žížal. Že to zní nechutně a žížaly do bytu nechcete? Nebojte se. Žížaly se vám doma nerozlezou. Jsou umístěny v horní nádobě kompostéru, zatímco spodní nádoba slouží pro zachytávání kompostového neboli žížalího čaje, tedy přírodního hnojiva. Půl kila žížal dokáže denně zpracovat čtvrt kila odpadu. Vermikompostér můžete postavit na balkon, chodbu, ale také do kuchyně, garáže nebo dílny. Je důležité, aby se teplota pohybovala v rozmezí 15–25 °C. Pak kompost nebude zapáchat.
Bokashi kompostér
Tento kompostér představuje alternativní formu kompostování pomocí anaerobní fermentace. Jde o proces vedoucí k rozkladu bioodpadu bez použití vzduchu. Funguje díky bokashi směsi obsahující bakterie urychlující rozklad. Bokashi kompostér zvládne i malé množství masa a mléčných výrobků. Proces kompostování trvá dva týdny, zato nepotřebujete žížaly.
Foto: Shutterstock, zdroj: Odpadovecentrum, Homeincube, thespruce