Dávno minuly doby, kdy kamna sloužila jako popelnice. Pokud chcete, aby dnešní kamna něco vydržela, budete muset topit pouze tím, čím doporučuje výrobce. Jinak si koledujete o malér. A neuznanou reklamaci.
Papír do kamen nepatří
Ano, dříve bylo naprosto běžné oheň rozdělávat pomocí papíru, nicméně při hoření papíru vzniká popel a saze, které se rády usazují na vnitřních částech kamen a komína, často v docela silné vrstvě. Tyto usazeniny narušují funkčnost kamen (hůře nasávají vzduch, což vede ke špatnému spalování dřeva) a mohou je dokonce dlouhodobě poškodit. Usazené saze se stanou tepelným izolantem, vnitřek kamen se bude přehřívat a můžete se dočkat prasklin a deformací.
Nikdo přece nepozná, co jsem pálil. Nebo ano?
Možná se domníváte, že můžete topit čím chcete, a v případě poruchy prostě kamna úspěšně reklamujete, ale tak snadné to nebude. Výrobce totiž předá kamna laboratoři, kde provedou rozbor usazenin. Pokud rozbor ukáže, že jste spalovali nedoporučovaný materiál, budete mít smůlu, reklamaci vám zamítnou.
Co do kamen nepatří?
PET láhve, vlastně všechny plasty, dřevo nasáklé chemikáliemi, papír (žádné noviny, letáky nebo časopisy), zbytky z kuchyně a zahrady, textil, pneumatiky. Jistě, mnoho z těchto věcí je spalovatelná, ale v ideálním případě jiným způsobem a při jiné teplotě. Což v kamnech nezajistíte. Pozor také na vlhké dřevo. Nedostatečně vysušené dřevo více kouří a může ucpávat komín.
Čím mám topit?
Topit byste měli pouze předepsaným palivem, což je buď uhlí nebo čisté suché dřevo. Pokud si nejste jistí, pro jistotu mrkněte na dokumenty od vašeho kotle. Tam vše potřebné zjistíte.
Jak správně zatápět?
Buď úplně malými třískami nebo pomocí podpalovače, případně ekologických zápalných svitků. V těchto případech poškození kamen nehrozí. A vy ušetříte za nová kamna.
Foto: Shutterstock, zdroj: Drevostavitel, Nasezahrada, Primanapady