Postavili si dřevostavbu a pak ji hned zapálili. Důvod je jednoduchý

Zatímco před lety dřevostavbami Češi opovrhovali, cihla je cihla, dnes se situace pomalu a opatrně, ale přeci jen mění. Každý 7. dům v České republice je dřevostavba. 14,6 % nových rodinných domů jsou dřevostavby. V posledních šesti letech se každý rok postavilo mezi 2000 a 3000 dřevostavbami. Nejoblíbenější jsou dřevostavby v Libereckém kraji, nejméně populární v Jihočeském.

Výhody dřevostavby

Dřevo je přírodní materiál, proto může nabídnout vynikající izolační vlastnosti. Nádherně udržuje stabilní teplotu v interiéru. Dřevo je ekologické, jeho negativní dopad na životní prostředí minimální. Dřevostavbu můžete mít postavenou velice rychle, snadno se udržuje, má dlouhou životnost (pokud o ni správně pečujete).

Nevýhody dřevostavby

Dřevostavby mají nižší protihlukovou izolaci a o něco kratší životnost než betonové nebo zděné domy. Navíc si připlatíte za pojištění, pro dřevostavby je dražší. A hlavně? Dřevo není tak odolné jako kámen nebo beton, hůře odolává vodě či požáru. Jak to s tou požární odolností vlastně je, otestovali na Jižní Moravě.

Foto: Shutterstock

Zapálili nově postavenou dřevostavbu

V rámci konference o dřevostavbách proběhl v jihomoravských Dubňanech v roce 2009 netradiční experiment. Pořadatelé si připravili pro přítomné překvapení. Nově dokončenou dřevostavbu zapálili. Proč? Aby v praxi dokázala, jak moc oheň konstrukci zničí, nebo nezničí.

Jak to dopadlo?

Výborně. Dřevo při požáru obstálo skvěle. Za 30 minut hoření se oheň nedostal ani do vedlejší místnosti, ve které mimochodem seděl jeden z organizátorů. Odnesl to polystyren kolem oken a dveří a omítka. Tento šílený pokus potvrdil, že dřevostavby jsou bezpečné. Bezpečnější, než si mnohdy myslíme. Jen je důležité použít požární pásy z minerální vlny kolem oken a dveří.

Foto: Shutterstock, zdroj: Drevostavitel, Dumonline, admd