Procházíte svou zahradou a narážíte na houby? To nemusí nutně znamenat problém, pokud je však neznáte, raději nic nesbírejte, protože existuje jen velmi malá pravděpodobnost, že by vám na zahradě vyrostly jedlé houby. Nejčastěji se však jedná o houby nejedlé, někdy dokonce jedovaté. Zasloužíte si ovšem znát důvod, jak to, že se vaše zahrada evidentně zbláznila.
Spodní voda
Často bývá na vině právě spodní voda. Ta může stoupnout kvůli vytrvalým dešťům nebo také vysoce nastavenému stavidlu nedalekého rybníka. Půda je pak podmáčená, houbám se to líbí a rostou doslova jako houby po dešti.
Příliš kyselá půda
Dalším důvodem může být překyselená půda. Ta houbám rovněž vyhovuje. Naopak zásadité půdě se houby vyhýbají obloukem.
Jak se s houbami v trávníku rozloučit?
Nemusíte se bát, že se z vašeho pozemku stane ráj nejedlých hub. Jakmile pominou podmínky, které houbám vyhovovaly, už je neuvidíte. Stačí, aby se půda vysušila a organické zbytky rozložily. Pokud se přeci jen potřebujete hub zbavit urychleně, ať už kvůli dětem nebo domácím mazlíčkům, ošetřete trávník mletým vápencem nebo vápnem.
Soustřeďte se na prevenci
Houbám se daří pouze ve velké, neprovzdušněné půdě, proto nezapomeňte svému trávníku dopřávat péči, kterou potřebuje. Jednou týdně sekejte, pečlivě shrabujte a sbírejte, jak posekanou trávu, tak listí. Od dubna do července přihnojujte hnojivy bohatými na dusík. Dvakrát do roka proveďte vertikutaci.
Které houby nám na zahradách rostou nejčastěji?
- Bedla zahradní. U některých jedinců způsobuje zvracení a nevolnost. Bývá často také v městských parcích, od července do listopadu.
- Kropenatec otavní. Objevuje se od dubna do října v zamokřených trávnících. Je jedovatý, a navíc slabě halucinogenní.
- Žampion zápašný. Připomíná jedlé druhy žampiónů, ale je mírně jedovatý. Když do něj rýpnete nožem nebo nehtem, narazíte na výrazné zažloutnutí.
- Třepenitka svazčitá. Miluje mrtvé dřevo, zahrady i lesy. Je hořká a nejedlá. Pozor na ni.
Foto: Shutterstock, zdroj: Kraldilny, TheSpruce, Organolawn