Sousedův strom nám stíní na zahradu. Dá se s tím něco dělat?

Sousedské vztahy jsou často námětem povídek, divadelních her i historek u kávy či vína. Není divu, nezřídka jde o přímo kuriózní spory. Stačí drobná neshoda a z nejlepších kamarádů se stávají úhlavní nepřátelé. Jak se sousedské právo dívá například na sousedův strom, který nám stíní nebo zasahuje na pozemek?

Mrkněte se do občanského zákoníku

Naštěstí nemusíte hádat, jasnou odpověď vám dá zákon č. 89/2012 Sb. Odstavec §1016 nám ubjasňuje, na co máte a nemáte právo, nárok (například otázka ovoce spadeného na váš pozemek) a co si můžete a nemůžete dovolit.

Mohu sousedovi ořezat strom?

Dejme tomu, že sousedův strom stíní na vaši zahradu, nebo co hůř na solární panely. Nebo prostě jen dělá nepořádek. Co s tím? Určitě by bylo lepší nejprve vaše obavy i budoucí záměry komunikovat se sousedem, ale pokud vás zajímá, jestli můžete zajít pro motorovku a ten zpropadený strom ořezat, tak ano. Můžete sousedovi ořezat větve, které přesahují na váš pozemek. Musíte tak ovšem učinit pouze v období vegetačního klidu a po předchozím upozornění souseda a poskytnutí času na splnění úkolu.

Foto: Shutterstock

Jak daleko mohou být stromy od plotu?

I k této situaci se zákon vyjadřuje, a to dost podrobně, konkrétně v odstavci §1017. Pokud sousedův strom přesahuje výšku 3 m (nebo bude přesahovat, až doroste), měl by být vysazen minimálně 3 m od hranice pozemku. Bavíme-li se o stromě do 3 m výšky, nařízená vzdálenost od hranice pozemku je 1,5 m. Pokud jste narazili na sousedův strom, který toto nesplňuje, můžete požadovat jeho skácení. Takže hurá pro metr, všechno změřte, protože pokud tomu nebudou bránit vyšší zájmy (chráněný strom, dřevina vysoce důležitá pro krajinu atd.), máte naději, že na váš pozemek konečně proniknou zasloužené sluneční paprsky.

Foto: Shutterstock, zdroj: Zakonyprolidi, Pravniprostor