Hraboš polní patří mezi největší škůdce v zemědělství. Každých pár let se přemnoží. Škodu dokáže napáchat i u vás na zahradě. Okusuje rostliny, kůru stromků, ničí trávník, požírá kořínky, semínka a bobule. A v některých případech dokonce přenáší horečnatá onemocnění (toxoplazmóza, klíšťová encefalitida, borelióza a další). Ale nebojte, víme, jak se ho zbavit.
Jak rozeznat myš od hraboše?
Možná, že netušíte, jestli se vám po dvorku prohání obyčejná myš nebo hraboš. Hraboš má uši schované, myš viditelné, hraboš má ocas kratší než tělo, myš má ocas delší, hraboš má čumák oblý, myš špičatý, hraboš neumí šplhat, myš ano a hraboš je býložravec, zatímco myš sežere všechno.
Něco málo o hraboších
Hraboš je denní živočich žijící v koloniích. Vyhrabává si podzemní nory propojené systémem chodeb. Hraboš se může dožít až dvou let, ale průměrná délka života je 4,5 měsíce. Samička po třech týdnech od oplodnění přivede na svět 2–12 mláďat, toto se děje třikrát ročně. Děsivé je, že novorozená samička dosáhne pohlavní dospělosti už za dva týdny života, takže může produkovat další malé hraboše. Hraboši se jednou za 3 – 6 let přemnoží, nicméně poradí si s nimi příroda. Přijdou choroby, napomůže počasí a přirození predátoři, kterými jsou draví ptáci a sovy.
Prevence proti hrabošům?
Odstraňujte spadané ovoce, udržujte nakrátko posekanou trávu a nakrátko střižené keře. Instalujte ochranné pletivo kolem stromů a keřů. Na zemi nenechávejte zbytky dřeva a rostlinného odpadu. Na zahradu si pořiďte maketu dravce.
Jak zatočit s hraboši pomocí PET láhve?
Hraboši jsou velice alergičtí na určité druhy zvuků. Proto máte, co se využití PET lahve týče, dvě možnosti. Ta jednodušší je prostě odšroubovat uzávěr a PET lahev „zasadit“ hrdlem vzhůru na různá místa zahrady. Jakmile vítr foukne do PET lahve, hraboši mizí. Další možností je udělat PET strašáka. Láhev odšroubujete a nasadíte na klacek zakotvený v zemi. Z lahve se stane turbína, která se bude točit a pohybovat vždy, když zafouká vítr. A hlavně? Vydávat zvuk, který hrabošům vadí. Problém je, že plast vyluzuje zvuk na stále stejné frekvenci a hraboši si na něj mohou po čase zvyknout.
Jak se hrabošů zbavit profesionálně?
První cestou je ultrazvukový odpuzovač. Zbavíte se jím nejen hrabošů, ale také krtků, hryzců a myší. Dále existují pachové ohradníky. Zkrátka své hranice zahrady postříkáte pachovou látkou, která se hrabošům nelíbí. Využít můžete samozřejmě také pasti, ať už vystřelovací nebo trubkové. Jako návnada poslouží třeba jablko. Koupit si můžete i jed na hraboše. Působí na bázi snížení srážlivosti krve, hraboš umře bezbolestně.
Foto: Shutterstock, zdroj: Pasti, Napady-navody, Pestpro.bigbadmole