Ne nadarmo nás při použití slov motorová pila napadne asociace „texaský masakr“. Protože pokud s motorovkou neumíte zacházet, buď se v lepším případě neskutečně nadřete, nebo v tom horším si solidně ublížíte.
O pilu je třeba pečovat
Řetěz musí být ostrý a správně napnutý. Nedostatečně napnutý řetěz má tendenci padat, což je nesmírně nebezpečné. S tupým řetězem se zase tak špatně řeže, že se z únavy nebo nepozornosti můžete dopustit chyby, která povede k vážnému zranění. Po každém řezání pilu očistěte a zkontrolujte. Jednou za čas ji dejte seřídit do servisu.
Bezpečnost především
Nikdy nepoužívejte pilu, která má uvolněné kryty, madla nebo jiné části. A pak nepodceňujte význam a důležitost ochranných pomůcek. V prvé řadě jsou to brýle nebo obličejový štít. Druhou nezbytností jsou rukavice a třetí nutností pevné boty a dlouhé kalhoty. Velmi rozumné je nasadit si také chrániče sluchu (sluchátka). Uši byste si sice po jednom řezání nezničili, ale dlouhodobé vystavení takovýmto decibelům by vás o sluch připravit mohlo.
Pilou neřežte mokrý a kluzký povrch. Při práci si kolem sebe průběžně dělejte pořádek, ať nezakopnete. Pilu nikdy nestartujte na místě, kde jste dolévali benzín, mohl by se vznítit. A nikdy ji nestartujte přímo v ruce. Startuje se na rovné ploše, špičkou boty v zadní rukojeti, jednou rukou pevně držíte pilu, druhou natahujete.
Technika řezání aneb netlačte na pilu
Přísloví „netlač na pilu“ má reálný základ. Ani vy na motorovku netlačte. Nasaďte ji jemně na dřevo (na kulatinu na koze ve vertikální poloze) a nechte padat dolů vlastní vahou. Dřevo tak v podstatě spíše krájíte. Když byste se neudrželi a přeci jen tlačili (nebo pokud musíte, protože máte tupý řetěz), dojde k větší zátěži řetězu a motoru, což způsobí kratší životnost. Pilu vždycky svírejte pevně v obou rukách. Přejeme hodně štěstí.
Foto: Shutterstock, zdroj: Ceskykutil, Napady-navody, wikiHow