Chcete si oplotit pozemek klasickým pletivovým plotem, jenže narazíte na jeden háček. Nevíte, jak upevnit sloupky plotu v zemi. Ano, bude třeba je zabetonovat. Přečtěte si detailní návod, jak na to.
Dvakrát měř…
Nejprve trocha matematika a geometrie. Celý pozemek si důkladně proměřte a určete si tvar a délku oplocení, abyste zjistili, kolik sloupků a vzpěr bude potřeba a také kolik pletiva nakoupíte.
Zkusíme si to nanečisto
Pomocí provázku a kolíků (tyček, klacků) si pozemek hezky nanečisto „oplotíte“ a vymyslíte, kde přesně budou sloupky stát. Měly by mezi sebou mít vzdálenost 2,5-3 m. Nezapomene ani na vzpěry sloupků. Ano, to jsou ty diagonální tyče. Měly by být umístěny pod úhlem 45° ke kolmému sloupku v každém rohu oplocení a na rovných plochách delších než 25 cm. Tam, kde bude sloupek nechte kolík nebo místo postříkejte značkovacím sprejem.
Kopeme a chystáme beton
Na označených místech vykopejte díry a pak se pusťte do samotné betonáže. Pro menší plot můžete koupit pytlovaný beton, který podle pokynů výrobce smícháte s vodou. Na větší projekty bude lepší objednat si „návštěvu“ z betonárny.
Betonujeme
Každý sloupek při betonování vyrovnejte pomocí vodováhy a také nezapomeňte na stejnou výšku sloupků. Hloubka díry pro sloupek by měla být 70-80 cm, přičemž sloupek se zapouští do betonu do hloubky asi 50 cm. Průměr díry by měl měřit 20–30 cm. Před nalitím betonu do díry vhoďte trochu štěrku, který polijete vodou.
Kdy (ne)betonovat?
Je třeba pracovat chytře. Pokud jsou teploty nižší než 5 °C, nechte betonování na teplejší období. Tři až pět dní po betonování by nemělo mrznout, beton potřebuje zatvrdnout. Mráz by v něm mohl způsobit praskliny. Pokud je naopak příliš horko, tedy nad 25 °C. je potřeba beton vhodně ošetřit a přikrýt textilií.
Finále
Beton bude schnout pár dní, proto jej raději zajistěte, jak proti lidem, tak zvířatům. Tak. A teď vám nezbývá nic jiného než se pustit do úklidu.
Foto: Shutterstock, zdroj: Muj-beton, Levne-oploceni, wikiHow