Prodlužovačky máme doma všichni, nicméně málokdo z nás tuší, že jejich nesprávné používání může představovat vážné bezpečnostní riziko. Prodlužovací kabely totiž mají menší průřez kabelu, konkrétně 3 x 0,75 mm2 oproti běžnému 3 x 2,5 mm2. A když do prodlužovačky zapojíte více spotřebičů s příkonem vyšším než 2000 W, může dojít k přehřátí a někdy dokonce ke vzniku požáru.
Velké spotřebiče
Větší spotřebiče jako jsou ledničky, pračky, sušičky nebo myčky mají vysokou spotřebu energie, proto je lepší je vždy připojit přímo do zásuvky.
Elektrické topné přístroje
Přímotopy vyžadují také vysoký výkon. Kdyby byly dlouhodobě připojeny v prodlužovacím kabely, mohou se přehřát a požár si nepřeje nikdo. Topné přístroje zapojte rovnou do zásuvky, která musí být bezpečná a pevně držet.
Ohřívače vody
Bojlery nebo kotle také spotřebují poměrně hodně energie, a proto bude bezpečnější je zapojit přímo do zásuvky.
Klimatizační jednotky
Provoz klimatizace na prodlužovačce je velice riskantní, přece jenom klimatizační jednotky mají vysokou spotřebu energie a bude jistější se jejich zapojení do prodlužovacích kabelů vyhnout.
Další prodlužovací kabely
Pokud si myslíte, že absenci prodlužovacího navijáku (bubnu) vyřešíte tak, že zapojíte několik prodlužovaček za sebe, tak na to raději hned zapomeňte. Můžete zapříčinit přetížení okruhu a riziko požáru.
Jednoduché pravidlo
Všechny spotřebiče, které generují teplo, by raději měly mít svou vlastní zásuvku. To platí jak pro velké, již výše zmíněné spotřebiče, tak také pro spotřebiče, do kterých bychom to neřekli. Například některé menší kuchyňské mají poměrně vysokou spotřebu energie a potřebují vlastní zásuvku. Jde o kávovar, mikrovlnnou troubu, toustovač, mixér nebo i pomalý hrnec. Do samostatné zásuvky zapojte také fén, kulmu nebo žehličku na vlasy.
Co vlastně můžu zapojit do prodlužovačky?
Elektroniku s nízkou spotřebou jako jsou tablety, notebooky, lampy, chytré telefony a nabíječky všeho druhu.
Foto: Shutterstock, zdroj: Denik, Dratel